פלורליזם מתבדל

(המאמר פורסם בזמנו ב- nfc ובאתר "רעננה שלי")
——-
45 זוגות הורים ברעננה, החליטו ללמד את ילדיהם "את רעיון הפלורליזם ושוויון זכויות האדם".

ההגדרה המילונית של פלורליזם, היא:
"השקפה הנשענת על הכרה בקיומן של דרכי חשיבה שונות, מפלגות שונות וכד', אלה לצד אלה, והרואה בכך דבר רצוי וחיובי…השקפה המכירה בקיומם של עקרונות בסיסיים רבים, ששום עיקרון משותף אינו עומד בבסיסם"

אז 45 זוגות הורים שחושבים בדיוק אותו דבר בנושא חינוך ילדיהם, החליטו לקחת 45 ילדים, לבדל אותם מחשיפה יומיומית להשקפות, גישות ומבחר אנושי אחר, לסגור אותם בוילה נאה באזור מגורים ולעשות להם בית ספר לפלורליזם.

קראתי (קול רענן, 7/8/03), נדהמתי.

הנטייה של האליטיזם הצר ליפות את עצמו במילים יפות כמו "פלורליזם", הומאניזם", "שוויון" – היא נטייה ידועה ומוכרת. חלק מערוותו של המגזר המתנשא הזה נחשפה למשל, להבדיל, בזליגה ה"מנומקת" שלהם כמצביעים ובעלי עמדות פוליטיות שמאלניות/הומניסטיות/"נאורות", לצד הימני הלא פלורליסטי/הומניסטי של המפה, זליגה שהעלתה את שרון, ביבי והתכנית הכלכלית לשלטון. למה אני מחברת מין במינו? בגלל העוצמה האידיאולוגית העזה והיכולת הורבלית המרשימה שמאפיינת את הקהלים הללו, או שמא אומר – הקהל הזה, בהסברת עמדתו וגלגוליה המקוטבים אחד לשני.

זהו קהל שאין לו באמת איזו חשיבה פלורליסטית הומניסטית מבוססת ועמוקה – יש לו סיסמאות וסלוגנים. קהל שיודע לחשוב פרסום ויודע לשווק את עצמו היטב, ושחשוב לו מאוד לגדל דור המשך בדמותו: נושאי מסר מילולי נבוב, ידענים גדולים במינוחים אידיאולוגיים מתוחכמים (רצוי בלע"ז), ויש להם מספיק השכלה ומספיק מילים כדי לשכנע שהם כאלה, גם כשבפועל הם עושים את ההפך.

למשל, מלמדים פלורליזם ע"י בידול קבוצה הומוגנית לחלוטין של ילדים להורים שיש להם 1500 ₪ לחודש לבי"ס ושנושאים עליהם השקפת עולם דומה.

למשל – מלמדים שוויון ע"י מיון ובחירה טבעית רק של תלמידים בעלי היכולת הכלכלית והנגישות הגיאוגרפית.

ועוד לא דיברתי על בריונות לא דמוקרטית פשוטה. הנה, מהכתבה בקול רענן:
"לאחר שלא קיבלו אישור מהעירייה, החליטו ההורים לנקוט את שיטת ה"ציונות המעשית" – קודם להקים את בית-הספר ולקבוע עובדות בשטח, ורק אחר-כך לקבל אישור".

הבנתי. אני קוראת בחום למי שרוצים פלורליזם ושוויון לרשום את ילדיהם לבי"ס ממלכתי רגיל ולנסות להשפיע על הילד/ה הפרטי/ית שלכם כמו גם על מערכת החינוך, מבפנים. לא ממגדל השן של מי שמנותקים דה פקטו (בוילה רעננית) מכל אורח חיים פלורליסטי – אבל יגדלו לצטט כל משפט מפתח שנהגה אי פעם בנושא.

אני גם סומכת בשתי ידי ובכל ליבי את תגובת עירית רעננה:
"נושא בית-הספר הדמוקרטי נבדק ולא נמצא מקום להקמת בית-ספר כזה ברעננה, בין השאר משום שמערכת החינוך העירונית נותנת מענה נרחב להתמחויות רבות ומגוונות במסגרת מסלולי לימוד ומגמות ייחודיות בבתי-הספר היסודיים, החטיבות והתיכונים, ובכלל זה גם לחינוך לערכים ולדמוקרטיה, וגם לחינוך המיוחד".

יש הרבה מה לתרום למערכת החינוך הכללית בנושאי פלורליזם ושוויון. אדרבא – אם אכן יש הורים שזו אמונתם – שיתרמו. מניסיון, בתי הספר אינם דוחים על הסף מעורבות חיובית של הורים בתכני הלימוד.
מערכת החינוך רחוקה עדיין מהאופטימום, אולם שינוי האדרת אינו משפר את המצב, אלא רק משנה לו את הצבע.

האם צומח כאן סוג חדש של אליטיזם, בחצר האחורית שלנו? או שמא נאמר, סנוביזם?

———–
דיונים בנושא בפורום רעננה בתפוז, שבניהולי:
דיון ראשון
דיון שני (קודם)

פוסט זה פורסם בקטגוריה מחאה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

10 תגובות על פלורליזם מתבדל

 1. ח ל י הגיב:

  ראשית, ברוכה הבאה 🙂

  יש לי ה ר ב ה מה להגיד ולענות לך וזה כנראה יקרה בפוסט שכבר כתוב בחלקו די הרבה זמן ואת כנראה הטריגר הסופי –

  בינתיים בחצי מילה:
  אל תתערבו לי, לא בילדים ולא בארנק, תודה.

  ושוב, ברוכה הבאה. תהני.

  אהבתי

 2. עמית הגיב:

  אני מסכים שזה מגוחך לקרוא להתארגנות כזו פלורליזם. זה הכל חוץ מזה. זה לא אומר שהילדים לא יחונכו לפלורליזם, אבל בטח שלא בדרך של השתלבות.

  מצד שני – כל התארגנות של הורים לקחת אחריות על החינוך של ילדיהם, באופן פרו-אקטיבי, הוא בעיני מבורך, החל מחינוך ביתי ועד חינוך קבוצתי כזה או אחר. מערכת החינוך, ולא משנה כמה היא תעודד מעורבות הורים, לעולם תהיה סוג של אאוטסורסינג לחינוך על כל החסרונות (והיתרונות) שבאים עם זה באופן מובנה, ולא כל כך תלוי מסגרת ספציפית או איכות של אותה מסגרת.

  קבוצת הורים או הורים יחידים שבאופן מושכל ומודע מחליטים להתארגן אחרת כדי להתגבר על אותם חסרונות מובנים ולקחת אחריות (במקום לתת אותה למערכת) – מבורך מבחינתי.

  אהבתי

 3. חלי, מי שרוצה חינוך פרטי ומתבדל, שלא יבקש מימון עירוני או ממלכתי. ו…ברוכה הנמצאת 🙂
  עמית – מניסיון, תצפית ובחינת הקהילה הזו, מדובר לטעמי בקבוצת הורים שלאו דוקא לוקחים אחריות אלא עושים מעקף סביב האחריות, בפתרון שאין בו שום דבר ממה שהם מטיפים אליו. אין פלורליזם בסביבה הומוגנית וחינוך פרטי הוא רעה חולה לא פחות מהפרטת בתי הסוהר, שירותי הרווחה או שרותים אחרים.

  אהבתי

 4. עמית הגיב:

  אינני מכיר את הקבוצה הספציפית עליה דיברת אז איני יכול להגיב ישירות על המקרה. כפי שכתבתי אני מסכים לחלוטין שחינוך שמטרתו המוצהרת היא פלורליזם אינו יכול להתבדל. אני גם מסכים שקבוצה או בודדים שמחליטים ללכת "כנגד הממסד", שכאותם לתקציבים מהממסד צריכה להיות מוגבלת מאד.

  ואולם, גם בפוסט המקורי וגם בתגובה, נראה לי שאת יוצאת כנגד הרבה יותר מזה – כנגד החינוך הפרטי כולו וכנגד כל התארגנות שהיא לחינוך אלטרנטיבי – ועם זה אינני מסכים.

  האם חינוך ביתי, למשל, הוא חינוך פרטי?
  צריך להבדיל בין נושא הבעלות על בתי הספר ומערכת החינוך – שם אני מסכים שעדיפה בעלות ציבורית של המדינה על פני בעלות פרטית (למרות שבתור אחד שעבד כמה שנים בפנימיה ובית ספר פרטי אני יכול להעיד שעושים שם עבודה מצויינת, ושמתקבל לשם כל אחד שמתאים – ולא על פי שיקולים כלכליים).
  אבל בעיני לא על עניין הבעלות מדובר. שכן בית ספר בין אם פרטי או ציבורי הוא עדיין אאוטסורסינג של החינוך (מידי ההורים).

  ומה אם הורים רוצים להתאגד ולצאת כנגד גישת האאוטסורסינג עצמה? לקחת אחריות ולבנות ארגון בו הם ילמדו את ילדיהם תוך חלוקת המטלות? האם זה פרטי או ציבורי?
  בעיני זה בכלל לא נופל לקטגוריות האלה

  אהבתי

 5. צחי הגיב:

  בני הלך לבית ספר באזור שעליו דיברת. הוא נחשב לאחד הטובים בסביבה ובוודאי לאחר הפופולריים שבהם. אחרי שנדקר על ידי תלמיד שהביא סכין לכיתה בבית ספר שלשיטתך הוא "פלורליסטי" והוכה על ידי כמה אחרים משום שסירב לתת להם את דמי הכיס שקיבל מהוריו, הוצאתי אותו משם והעברתי אותו לבית ספר פרטי, קטן יותר וחינוכי יותר.

  אם את רוצה להמר על עתיד ילדיך, את מוזמנת לעשות את זה בעצמך. אם אינך יודעת מה קורה בבתי ספר עם ילדיהם של אחרים, מוטב שתלמדי זאת קודם לכן ורק אחר כך תבואי להטיף מוסר. אם הברירה שלי היא בין בן חי ושלם לבין מישהי שהבחירה ההורית שלי לא מוצאת חן בעיניה, אני יכול לחיות עם הביקורת. שום מלחמה אידיאולוגית בתחום החינוך לא שווה בן עם בטן שסועה וקרביים שפוכים.

  אהבתי

 6. מהחברה הישראלית? הוא בדיוק משקף אותה. דקרו ילד? נפתח בי"ס פרטי שבו יחנכו לא לדקור. דקרו גם שם? נתפצל שוב. נאו ליבראליזם, הפרטה, איש איש לעצמו, אדם לאדם זאב. זו המשמעות של ההתבדלות הזו. להיפך, מבין שנינו (אם ילדיך בחינוך מתבדל) – אני זו שלא מהמרת אלא יודעת היכן הם מתחנכים ומה טווח ההשפעה שלי, התוצרים האפשריים וכיו"ב, ככל שניתן לדעת בכלל משהו.

  אהבתי

 7. צחי הגיב:

  את מוכנה שבשם הדמוקרטיה ילדייך יהיו בסיכון? לבריאות לך (ולהם). רוצה להקריב את צאצאייך על מזבח העקרונות הנאצלים שלך? שאי ברכה. כשהילד שלך יירצח בגלל השטויות האלה ינחם אותך לדעת שזה לפחות היה בבית ספר בעל אופי פלורליסטי או דמוקרטי?

  עשי לי טובה. תהיי חכמה על ילדיך שלך ולא של אחרים. ע"ע מה שחלי כתבה.

  אהבתי

 8. טלי הגיב:

  כבוגרת בי"ס דמוקרטי וחוקרת של התחום (כתבתי על כך תיזה), יש לי ה-מ-ו-ן מה לומר בנושא ועוד יגיעו גם אצלי פוסטים לגבי עניינים שונים בחינוך הדמוקרטי, אבל בינתיים באמת על קצה המזלג, שתי הערות שחשוב לזכור:

  1.בתיה"ס הדמוקרטיים לא קמו במקור מתוך רצון להדבדלות, הם התחילו מתוך שאיפה לקבל תמיכה מהגורמים הרשמיים ובלית ברירה החליטו, לא כמדיניות חינוכית מוצהרת אלא כברירת מחדל, לקחת תשלומי הורים.
  2.בעקבות ביקורות כשלך שהגיעו, במידה רבה של צדק, בשנים האחרונות, החינוך הדמוקרטי עובר תהליך הדרגתי ומשמעותתי ביותר של אינטגרציה ומעבר לחינוך מכוון אוכלוסיות חלשות, ובמסגרת זו, למשל, קם לפני שנה בי"ס דמוקרטי בגבעת אולגה, הופעל לפני כמה שנים בי"ס רוגוזין בדרום ת"א במתכונת דמוקרטית לבני נוער מהאזור ועתידים לקום בקרוב בתי"ס דמוקרטיים דומים במקומות שונים בפריפריה מתוך תפיסה שהחינוך הדמוקרטי מגיע לא רק לילדים שלהורים שלהם יש כסף ו/או מודעות והשכלה.

  ומעבר לכך, חינוך דמוקרטי שונה מאוד מ"חינוך לדמוקרטיה" ומנסיוני המקצועי בבתי"ס משני הסוגים אני מאוד סקפטית ואפילו מיואשת מהאפשרות המעשית לשנות מבפנים, אבל על כך ארחיב בהזדמנויות אחרות, אחרי נסיעתי הקרובה.
  דיון חשוב ונחוץ בהחלט, בכל מקרה!

  אהבתי

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  טלי, המדובר בחינוך פרטי לאו דווקא בחינוך דמוקרטי.

  אהבתי

 10. בכל מקרה, מדובר כאן בחינוך אליטיסטי מתבדל ואני מאמינה גדולה בשינוי איטי מבפנים, כל אחד בחלקתו שלו/ה…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s