אלפי גופות ביישובי חוף הכרמל

…עשרות אלפי פצועים רוכזו באולמות ובבתי הספר. כוחות ההצלה אינם יכולים להתקרב לאיזור עקב הזיהום הכבד והשריפות המשתוללות. מעט התושבים שלא נפגעו החלו בחפירת קברי אחים. בדיון מיוחד באו"ם הוחלט להשהות את משלחות ההצלה וצוותי הסיוע ההומאניטרי עד שיתפוגגו הגזים הרעילים באוויר. ראש הממשלה קבל שיחות תמיכה מרוב מנהיגי העולם.בעלי המפעל: נפרסם הודעה כשנדע מה גרם לאסון, מומחי החברה ממתינים לאישור משרד הבריאות להיכנס לשטח המפעל על מנת לחקור את הנושא…

נשמע דמיוני?

תשאלו את תושבי בהופל בהודו: 

"4,000 תושבי העיר בהופל נהרגו כשגז מתיל דלף ממפעל של "יוניון קרבייד" בשנת 1984, ואלפים נוספים מתו בשנים הבאות. שבעה מבכירי החברה הורשעו בגרימת מוות ברשלנות. העונש: שנתיים מאסר ו-2,000 דולר בפיצויי"ם. ( Ynet 7.6.2010 – עשרים ושש שנים לאחר האירוע)

כותרת אחת מיני רבות

קצת צבע לתמונה, ואפשר לדמיין את חוף דור

אשה שהתעוורה בפיצוץ

למה אני מספרת לכם/ן את זה? כי ככה:

לאתר מטה במאבק

והנה חומר למחשבה (הפאנץ' נמצא בתוספת של הקריין, בסוף, מ- 5.25 – שווה לחכות לזה!):


הערה בעקבות הארה של איתמר: הכוונה בפאנץ' היא לאסטרטגיות הסברה ייחודיות של מטות מאבק.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חברה, כלכלה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

38 תגובות על אלפי גופות ביישובי חוף הכרמל

 1. A'sW הגיב:

  וועדת החקירה בדרך… אחרי, כמובן. בטח שאחרי. הייתי אומרת – הלוואי שנתבדה, אבל מה הטעם? אסון אחרי אסון שמחכים רק לקרות, בתכנון וחשיבה-קדימה והיערכות המאפיינים את ההתנהלות כאן. הילה, אשתו של אלן

  אהבתי

 2. אסתי סגל הגיב:

  אוף עוד פעם אתם הקטנוניים האלו, תוקעי המקלות בגלגלי הכלכלה. מה יש לכם עוד פעם?
  ומה עם קצת גאווה ישראלית על מפעליו של תשובה ברחבי העולם, מה עם לשים אותו בראש הנדלניסטים ובעלי ההון בכלכלה העולמית? מה כבר ביקשנו מכם? שתשקיעו? שתזיעו? שתתאמצו? רק איזו גופה או שתיים! לנו זה עולה יותר…

  בשביל זה סבינו החלוצים הגיעו לכאן ויבשו ביצות, כדי שנכדיהם רק יחבלו כל הזמן?
  גועל נפש.

  אהבתי

 3. תמר יקותיאלי הגיב:

  חנה. את כל כך צודקת. מחזקת אותך בכך שאת מעלה את הענין לסדר היום הציבורי. ממה שאני מבינה , יש עוד סיכוי שימצאו פיתרון בים.

  אהבתי

  • תמר, אסתי, הילה – יש באתר המאבק עצומה לחתימה. חשוב…
   לגבי ה"צפוי" – שמעתי לא מזמן הרצאה של נחמיה שטרסלר, שסיפר על "חוק הקטסטרופה" שהמציא: פוליטיקאים לעולם לא ימנעו קטסטרופה, שכן אם הם ימנעו אותה, יבואו אליהם בטענות על הצעדים שנקטו "לשווא" (כי שום דבר לא קרה בסוף…). אז אל לנו לחכות להם אלא לתמוך במאבק 🙂

   אהבתי

   • עדי בן יעקב הגיב:

    לא צריך להסחף. הוא לא המציא את זה זה מופיע בספר של ניסם טאלב הברבור השחור בתור מוטו חשוב.
    בכלל שטרסלר הוא בן אדם שיש להמנע ממנו ואפילו אם הוא צודק במקרה יש להכחיש זאת בכל תוקף.

    אהבתי

    • בלי שום קשר לכך שאני מסכים עם עדי רציתי לצרף לכם ציטטה משעשעת בנושא מקולמוסו של דאגלאס אדמס ז"ל:
     "The major difference between a thing that might go wrong and a thing that cannot possibly go wrong is that when a thing that cannot possibly go wrong goes wrong it usually turns out to be impossible to get at or repair."

     אהבתי

 4. שום סיכוי בעולם שיהה אסון כמו הודו של ינויטד קארבון (גילוי נאות הייתי ספק שלהם לאחר האסון ואני חייב לציין שלפחות ברמה הסברתית בתוך החברה הם עשו כל מה שביכולתם לקחת אחריות ולהזהיר מנהלים בדרגי בינים שלא לחשוב אפילו על תעלולים כאלה) בחוף דור. זה פשוט סרט אחר. מסוף גאז אינו סכנה בטיחותית,  זה טוב בכדי  לפנות את פי גלילות בכדי שבעלי קרקעות יעשו שם בוכטה.
  זה לא אומר שהחוצפה הזאת של תשובה שהוא מעוניין להעביר את מסוף הגאז למקום הכי קרוב לשדה גאז צריכה להישאר ללא תשובה לתשובה…
  הדבר הזה שווה פוסט ארוך שיסביר איך כל מחלות הילדות ןוהזקנה של מערכת התכנון והבניה במדינת ישראל באות לביטוי בסיפור הזה. אבל אני אנחש שבסוף מסוף הגאז יהה בחוף דור…. אני מקווה מקווה מאד שבג"צ יתעשת ויעצור את זה  אבל אין סיפור שבו פנחס ספיר שיבוא ויגיד "ווואו" (זה "לא" במבטא שלו) חסר יותר מאשר הסיפור הזה או אריק שרון שיבוא וידפוק עם היד על המכסה של האוטו ויגיד "די". למרבה הצער אם ראש ממשלה מתערב היום בתהליכי תכנון ואומר "לא כאן אלא שם" זה חקירה משטרתית של חמש שנים לפחות. זה למשל המחיר החברתי של כנופית שמורי החוק.
   
  אנחנו נסע השנה עוד פעם לנחשולים תוך ידיעה שאחד החופים הכי מקסימים בארץ הולך להפך לשממה של צינורות גאז בגלל חמדנות וטפשות.

  אהבתי

  • עדי, אם יש לך דיבור עם אלוהים, אשמח למס' הסלולר שלו… 😉

   זה בהחלט יכול לקרות כאן, גם הממונה על הגז בישראל (לא זוכרת את הגדרת התפקיד המדוייקת שלו) ציין שהוא לא רוצה לחשוב מה יקרה אם טרקטור יעלה בטעות על צינור. נכון, צפיפות האוכלוסין פה פחותה מאשר בפרוור עני בהודו ולכן פחות אנשים יפגעו. נניח 1000, לא אלפים רבים….אז?

   מחכה לפוסט על תחלואי מערכת התכנון והבנייה.
   והשחיתות שם, עדי. עוד לא דיברנו על השחיתות.

   אהבתי

   • עדי בן יעקב הגיב:

    חנה גאז שם היה רעל נוראי זה בוטן זה גז דליק מתנדף ובוער רק בסרטים זה מתפוצץ כמו פצצת אטום.  זה לא נעים וצריך לטפל בזה בזהירות אבל זה גם לא נורא בכל בית חדש בתל אביב יש מיכל שאם הוא מתפוצץ הלך על הבית כמעט ולא מתפוצץ. הבעיה היא לא הגאז במיכלים הבעיה היא שהם רוצים לפגוע בהביטאט קיים נדיר בחוף מקסים שאחראי לשלוות הנפש של די הרבה אנשים בארץ הזאת (מודה בהכנעה שחופשה בנחשולים נחשבת בעיני לאחד משיאי הכיף העולמי שרק סיני תשווה לה)  וכל זה מתוך חמדנות ורשעות פשוטה . העלות הנוספת של הצינור שלהם למקום אחר היא בטלה בשישים לעומת הכסף שהם הולכים לעשות.

    אהבתי

 5. שם הגיב:

  מאות גופות היהיו שם גם אם לא תתרחש תאונה. הקמת מפעלי הגז תגרום לנזק סביבתי ולהרס בתי הגידול של יצורים ממגוון מיני הבר שמתקיימים היום בשמורת דור-הבונים, שהמאזן האקולוגי בה יופר באופן בלתי הפיך אם השטחים הפתוחים הסובבים אותה יהפכו למפעל (סליחה, "חוות") גז.

  אהבתי

  • עדי בן יעקב הגיב:

   לא צריך להסחף ואו להגזים. ההגזמןת הללו פוגעות יותר ממה שהן עוזרות אחר כך אומרים. טוב מחבקי העצים הללו מבלבלים את המוח. זה מספיק רע בלי הגזמות.
   מסוף גאז הוא עסק די נקי וחסר השפעות סביבתיות קשות שלעצמו. הוא פשוט לוקח הביטאט קיים ומחריב אותו . אני איהה בעד לפעמים אבל במקרה הזה זה פשוט זוועה. נשארו לנו חופים נער יספרם על יד אחת. אין שום צורך לגעת בחוף הזה ואני אהיה חזיר ואגיד שאולי זה אחד החופים האחרונים שצריך לגעת בו אם בכלל. אבל אין בעצם שום בעיה באמת אין שום בעיה. הם יכולים בים ויכולים ברבין בקיסריה בסך הכל האנשים של חברת חשמל צריכים להסכים מקסימום שיאריכו את המזח בקיסריה ויבנו שם.  אין לכם מה לדאוג זה יהה בדור.
   (אבל שאני חושב על זה אני גם לא האמנתי שיצרו את הבניה בפלמחים….אז אולי אני טועה)

   אהבתי

 6. גיורא לשם הגיב:

  לא לי לקבוע היכן אמורים לשכון מתקני הגז אך דבר אחד עלי לומר לכל "הירוקים" למיניהם: "רבותי, זה או גז או פחם! תחליטו!"
  לא יתכן לחיות בחברה מודרנית שצורכת חשמל וכו' הן לצריכה פרטית והן לתעשייה ולהגיד "לא גז, לא פחם, לא כור גרעיני ולא דלק"!
  זה פשוט לא עובד בצורה הזאת.

  אהבתי

  • אני מציעה לקרוא (אפילו לא צריך לקרוא בעיון – זה כתוב בכל מקום) את מה שהם עצמם אומרים – הם בעד גז ומעודדים הפקת גז. הבעייה היא במיקום המפעל, לא בגז.

   אהבתי

 7. גיורא לשם הגיב:

  כל אחד מוכן שהמיקום יהיה לא ליד ביתו.
  אולם מי מוכן לשלם תמורת גז שקודם כל יובל ממקום שפיעתו אל לנגב, ומשם לגליל, ומן הגליל לירושלים, בשלב כלשהו לתל-אביב, וממנה  לבאר שבע…
   

  אהבתי

  • זה לא רק נביעה, כי אם גם ובעיקר אחסון ועיבוד. מפעל זיקוק.

   אהבתי

  • אוי באמת. זה חוצפה פשוטה לשים מתקן כזה בחוף דור. זה צריך להכנס לפרק תשתיות אם בקיסריה ואו באשקלון אולי אפילו בבתי הזיקוק בחיפה אם לא היו רוצים לפנות אותם. אבל לקחת חלקת אלוהים כזאת ולהשחית אותה בגלל  שתשובה מתקמצן על כמה עשרות ק"מ של צינור ובגלל שחברת חשמל לא מוכנה להתחלק בפרק רבין בקיסריה? יש גבול לכל דבר.

   אהבתי

 8. הם צריכים לבנות מפעל להפיכת הגז לנוזל כדי למכור אותו לאירופה אם אני מבין נכון. ניתן גם לבנות את המפעל הנ"ל בים אבל איך זה יציל את האקולוגיה של חוף נחשולים או חוף דור אין לי מושג.
  כמו שעדי כתב לא מדובר על אותו גז כמו בהודו. אין סכנה להרעלה. מה שכן הטיפול בנוזלים המלווים לגז עשוי להיות מזהם ויש עוד סכנות סביבתיות נוספות (שאני לא מצוי בהן).
  עדיין הסכנה לא גדולה מזאת שבתי הזיקוק בחיפה מהווים לחיפאים.
  אני אל חושב שיש סיבה לבהלה (או לזריעת בהלה), מה שכן האירגונים הירוקים והממשלה חייבים לוודא שהמיקום והמפעל לא מזהמים את הסביבה יותר מהמינימום הדרוש.
  אני חושב שדוגמה טובה יותר ממה צריך להזהר אפשר לקחת מהמקרה הטרי של בריטיש פטרוליום.
   
  אגב חנה, אני לא הבנתי את הרלוונטיות של הפאנצ'ליין בקליפ לסיפור הזה. מישהו התחזה לנציג של דאו כימיקלים (חברה שלא היה לה יד באסון אלא קנתה את יוניטד קרביד כמעט עשרים שנה לאחר האסון) והתראיין. למה איך ולמה אין לי מושג אבל גם אין לכך קשר לאסון בכלל.

  אהבתי

  • איתמר
   הם לוקחים את החוף הכי יפה בארץ והולכים להשמיד אותו כי זה הכי קצר להם מהקידוח הנוכחי . עכשיו הכי רע שיש להם שיתוף פעולה של התושבים ממעין צבי שהם בעלי הקרקע (הציעו ונותנים  הרבה כסף…)

   אהבתי

   • זה בהחלט נושא שהאירגונים הירוקים יכולים וצריכים לחגוג עליו.
    אגב קראתי היום שאירופה מחפשים להגדיל את צריכת הגז הנוזלי שלהם כאלטרנטיבה לגז הרוסי. זה עשוי להיות מאוד מעניין אם ישראל תיהיה ספק גז גדול של אירופה.

    אהבתי

  • איתמר, אמש קבלתי הסבר מקיף על משמעות עניין הגז הנוזלי, שהינה דחיסה עצומה (פי 6) של גז על מנת שיהפוך לנוזל, בתנאים כימיים, פיזיקאליים ומכניים המאפשרים טמפרטורה נמוכה מאוד. בצנרת עוברים בכל רגע נתון כמליון מ"ק. היינו: במצב של מלחמה ו/או תקלה, יש שחרור מיידי של כל הדבר הזה. התרחישים הם ממצב של פיצוץ ענק ועד לשחרור (על פי הנהלים) של הגז לאוויר בכל מצב של תקלה. הממונה על העניין מטעם המדינה בהחלט הודיע שהוא לא רוצה לחשוב על הקטסטרופה וכנ'ל מומחים חיצוניים שהביא מטה המאבק (הישראלים לא מוכנים להילחם בתשובה ולא מוכנים להצטרף למאבק, הם אומרים את דבריהם רק שלא לציטוט – וחוזים גם הם קטסטרופה בס"ג גדול).
   המפעל עצמו מפלצתי בגודלו.
   בקרוב יעלו כאן פוסטים אורחים המסבירים את הנושא.

   אהבתי

   • מדובר במפעל ענק, אני חושב שעלות הקמה של מפעל כזה עשויה להגיע לעשר מליארד דולר (פי ארבע מחוצה ישראל). אם יבנו אותו כמו שצריך וישקללו את כל התסריטים אני לא חושב שמדובר על סיכון גדול יותר מפי גלילות או מפעלי הזיקוק בחיפה (שוב, מדובר על גז לא רעיל יותר מהגז בכיריים שלך).
    אנשים תמיד חוזים קטסטרופות, תקראי שוב את הציטוט של דוגלאס אדמס שכתבתי למעלה זה מה שיש לי להגיד בנושא 🙂

    אהבתי

   • זה ויכוח עקר. אין מומחה בעולם שיגיד שפיצוץ במתקן לא מסוכן , כי זה מסוכן. אבל לא יותר מסוכן מדברים אחרים . התפוצצו כבר מיכלי גאז גדולים בעולם. זה לא פצצה אטומית וכאמור מדובר בסיכון שאנחנו לוקחים דרך קבע בכל בניין בעיר שיש בו מיכל גאז שאם הוא מתפוצץ? הלך על הבניין. זה בשום פנים ואופן לא הסכנה של UC בהודו.
    אבל הויכוח הזה עקר כי אם את צודקת זה הצדקה הכי טובה לשים את בחוף דור . כי אז התנגדות היא משיקולי NIMBY NOT IN MY BACK YARD . מדוע טובים תושבי נחשולים ודור מתושבי קיסריה ואור עקיבא למשל? להפך חוף דור אינו מיושב כמעט ואם קיים סיכון ברדיוס שכולל אלפי תושבים? אז בקיסריה או באשקלון למשל מדובר ברדיוס שכולל עשרות אלפי קורבנות מיותרים….
    אם הסכנה זה הטיעון? לדעתי הלך על חוף דור.
     
     

    אהבתי

    • עדי, מטה המאבק מתנגד לגישת ה- NIMBY בכל מאודו ולכן נאבק גם נגד יוזמות להעברת המפעל לעכו, למחצבה מוגנת וכולי. המאבק הוא חד משמעית להעברת המפעל לאסדה בים, כפי שנעשה במקומות אחרים בעולם – כולל ע"י תשובה עצמו.

     אהבתי

     • מרק ק. הגיב:

      זה NIMBY בענק, במיוחד כאשר באתר אפילו לא מנסים לכתוב מה הסכנות בענין. לי עושה רושם שהסכנה העיקרית כרגע היא כיעור הנוף.
      אפשרות עוד פחות מחמיאה היא שמישהו הסיק נכון שלתשובה הולך להיות הרבה כסף ולכן כדאי לסחוט אותו.

      אהבתי

     • אגב ההובלה של הגז בצינורות זה מפגע בטיחותי וסביבתי לא יותר קטן מהמפעל. ככול שנעשה את הצינורות ארוכים יותר הזיהום והסכנה גדלים.
      תזכרו שמדובר במטרה לפיגועים, לאבטח מפעל גדול ככול שיהיה זה דבר אחד אבל לאבטח עשרות קילומטרים של צינורות גז זה הרבה יותר בעייתי.

      אהבתי

     • אז הם יפסידו. אגב לים סכנות קשות כמו שתושבי חוף מפרץ מקסיקו שמו לב בחודשיים האחרונים. בוודאי בטחוניות. שלא לדבר על הכשלים המערכתיים של מתקן בים. אבל אם מומחים יאהבו את זה ? תסלם נזהם את הים…..
      גם ים לא נגמר בים, והמאבק פה חייב להיות על החוף הספציפי הזה. ועלשמירת כל החופים הלא תפוסים אני שוב פעם חוזר לשתי החלופות הכי היגיוניות שלא מעלים אותן וזה קיסירה אשקלון ואשדוד יש שם פרק ענק לחוף הים של תשתיות לואמיות. חברת חשמל וקצ"א מתיחסות אל זה כמו אל נחלה של הסבתא שלהם.

      אהבתי

  • הפאנצ'ליין הוא לגבי עבודה אמיצה, Out of the box ויעילה של מאבק. צפיתי ברשת גם בראיון עם הבחור, שאמר שהוא עשה את זה כדי להראות לעולם איך דאו היתה צריכה לנהוג. הסיפור הזה אכן עשה הרבה רעש ומינף מאוד את יחסי הציבור של המאבק.

   אהבתי

   • זה לא מובן מאליו, את צריכה להסביר את זה אחרת זה סתם הערה מאוד תמוהה. גם אם כוונות הבחור טובות זה עדיין מאוד תמוהה ואני בכלל לא בטוח שמה שהוא עשה הוא בסדר.
    בכל מקרה אין קשר לסיפור הקידוח ומפעל דחיסת הגז.

    אהבתי

 9. איתמר, לאבטחה בעידן הטילים ארוכי הטווח אין משמעות או קשר למבחן התוצאה. הסיכויי ליירט במדוייק מרחוק צינור ברוחב מטר בכל זאת נמוך מהסיכוי ליירט מפעל ענק, שיירוטו הוא הוא המתכון לאסון. לא?

  אהבתי

  • אז צריך להחביא את המפעל מאחורי כמה מטרים של בטון, לא בלתי אפשרי לביצוע. הרבה יותר פשוט מלשמור כמה עשרות קילומטר של צינורות גז.

   אהבתי

   • איתמר, מדובר בקילמוטרים מרובעים רבים של מפעל. תחת כמה מטרים של ביטון? איך? גם ככה מדובר במפלצת בעלת השלכות סביבתיות מרחיקות לכת והרסניות, לצד סוגיית הבטיחות.

    אהבתי

    • הנה לכם כמה שזה לא פשוט. צריך לקחת בחשבון שיהו ארועי אש ליד מתקן כזה. תאמינו או לא מרתכים את הצינורות הללו בעת שגאז עובר בהם. וגם את המיכלים.

     אהבתי

     • עדי, תקרא על בחור בשם – Daniel Carson Lewis ובכלל על הצינור הטראנס סיבירי. כל מיני חברים של שרה פיילין יורים עליו מידי יום.

      אהבתי

    • קודם כל אין הבדל בטיחותי בין המפעל הנ"ל לפי גלילות או למפעלי הזיקוק בחיפה. כך שאם אנחנו סובלים את הסיכון שלהם אפשר יהיה גם לסבול את הסיכון של זה.
     את הגז והנוזל אפשר לשמור במאגרים תת קרקעיים, אין שום סיבה שהם יהיו סיכון בכלל וגם את המפעל אפשר לבנות שיהיה עמיד לפגיעה ישירה של סקאד או אף גרוע מזה. המפעל הולך לעלות מליארדים רבים של דולארים. "תשובה" יהיה מסוגל לשאת בעלויות של המיגון (הוא לא יהיה מסוגל לשלם על הבלאטה הראשונה של המפעל אבל כאשר לא יהיה ספק שיש גז בכמויות הללו ושאפשר לשאוב אותו בעלות סבירה הוא יקבל הלוואה לכל מה שהוא צריך).

     אהבתי

 10. רואים שאתה לא חי בארץ…..פי גלילות סגרו לפני כחמש שנים.
  הנימוקים היו כמובן  הסכנה הנוראית שעלולה ליפול על רמת אביב ורמת השרון באם כל הגאז שבמתקן יתפוצץ בבת אחת ויעשה בום. זה בטח לא קשור לזה שמדובר באחד מאזורי הביקוש הכי גדולים בתל אביב עם תב"א שמיעדת את המקום לבניה רוויה..

  אהבתי

  • וואלה, כבר הספיקו לבנות עליו ווילות ?

   אהבתי

   • חלילה וחס וילות. בניה רוויה מתוכנן שם המשך של רמת אביב עוד לא גמרו תהליכי תכנון והפקעה. זה לוקח בערך 10 שנים מהרגע שמתחילים עד שמתחילים לבנות. אגב יש שם בערך 1800 דונם  מתוכם 600 של מדינת ישראל . מתוכנן שם בערך 9 דירות לדונם למדינה אינטרס מובהק למקסם את הרווח שלה מהעיסקה הזאת.
    לדוגמה . מגיעים כבר בגוש הגדול (ששם כבר ממש בונים) למחיר בערך של שלושה מליון דולאר לדונם (זה מחיר של עיסקה מלפני כמה ימים) בעוד לפני הפינוי מחיר דונם הוערך על ידיד בנק לצורך שעבוד במחיר של כ250 אלף דולאר לדונם. זה כנראה הגוש הכי גדול של קרקע לבניה שישוחרר בתל אביב. אם ישחררו את זה ביום אחד עלולה להיות בעית היצע קטנה באזור אם זה ישוחרר מהר. תעשה חשבון 1800 דונם גם במחיר של מליון וחצי לדונם זה בערך שני וחצי מליארד דולאר. גם לשוק המטורף של תל אביב זה עלול לעשות הצעיים נקודתיים אז משחררים במשורה….
    לא צריכה הייתה להשאר שם חוות גאז אבל הסכנה המיידית ללציבור? הייתה בעיקר פסיכולוגיה להמונים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s