הלכה לנו מפכ"לית

רגע לפני שנסעה אל מותה באש, דיברה אהובה תומר עם הכתבים. התמהיל הזה שעלה ממנה, של מנהיגות אישית, נעימות, החלטיות, דיבור אינטליגנטי וישיר, אמינות, יכולת מילולית גבוהה, חמלה לצד משימתיות, אמירת אמת קשה באופן שכולנו יכולים לעכל – כל אלו הם מצרך נדיר מאוד במשטרת ישראל ובמערך הביטחוני הישראלי בכלל. למעשה, חוץ  מתומר, קשה לי לזכור איזה שהו קצין משטרה שהרשים אותי באותו אופן, הן עכשיו והן באירועים קודמים בהם גם היא התראיינה. שערוריות עבריינות המין והשחיתות הציבורית בצמרת המשטרה בעת האחרונה, לצד זחיחות פושעת ואלימה של יותר ויותר שוטרים, המקבלת גיבוי נלהב מצמרת המשטרה, חידדו אף יותר את היותה של תומר תקוות המשטרה לשינוי עתידי, אולי בסבב הבא.

אבל הסבב הזה כבר לא יגיע.

איך יכלה משטרת ישראל להיראות לו עמדה בראשה מפכ"לית, אהובה תומר?

אחרת, הרבה יותר טוב. בתורת האינטליגנציות של גרדנר, הוא מונה 9 אינטליגנציות, שאם מחסירים מהן את עודף הטוסטסטרון והזחיחות המגדרית המאפיינת ארגונים הפועלים נגד אלימות – שבאופן אירוני אלימות היא בדרך כלל אחד המאפיינים הבולטים שלהם – מקבלים את מה שהקרינה תנ"צ אהובה תומר ז"ל מתוכה בטבעיות, בלי מאמץ: לוגיקה מפותחת, תפיסה של המוזיקה של ההתרחשויות – מבלי לאבד אף תו, הבנה וראייה מרחבית-מערכתית, תקשורת בינאישית, מודעות עצמית המייצרת מעורבות אישית גבוהה ובלתי אמצעית וחיבור רגשי עמוק לכל מעשיה, יכולת מילולית גבוהה, אבחנה מוסרית ברורה ומכוונת, יכולת הישרדות בג'ונגל המשטרתי ממנה נגזרת הבנה טובה של סדר עדיפויות ומיומנות גבוהה בייצוגם.

היום, כשאני מקשיבה  לשוטר, כל שוטר כמעט בכל דרגה, אני לא מאמינה לו. האינטונציה המקוטעת, שנתפסת כ"סמכותית", "פיקודית" ו"בטחונית", מעוררת אצלי ספק עמוק באשר ליכולות הקוגניטיביות של בעליה. עולה בי פחד למחשבה שאלו האנשים האמונים על שלומנו ובטחוננו.

תומר הביאה קול אחר – קול שניתן להאמין בו. על כך ספד לה ראש עיריית חיפה, יונה יהב:  "בצד האסרטיביות שלך הייתה הרבה אהבה….ה'לא' שלך לא השאיר מרירות מאחוריו והתקבל באהבה".

מאז פציעתה היה ליבי אתה ולא הייתי לבד בתחושה הזו:  סיפרה לי למשל אחת מחברותי, שבליל פציעתה של תומר לא יכלה להימנע מהמחשבה המשווה – אני במיטתי והיא בטיפול נמרץ. פציעתה עוררה צער, שמידתו כמידת המסר האמין שהביאה עמה אל הציבור. התקווה הנשית של משטרת ישראל הייתה התקווה האנושית של כולנו.

כמו אחרי רצח רבין – התחושה הקשה היא של תקווה מנופצת, הזדמנות שהוחמצה בנסיבות טראגיות, כעס.

ליבי נשאר עם אהובה תומר, כי אין לו במשטרת ישראל שום כתובת אחרת. כפי שהיא דיברה עם הכתבים על "כאב מיותר" רגע לפני פציעתה וזינקה משם אל האש – כך גם אנחנו צריכות, לזכרה, לזנק מיד אל המשימה הבאה: לאתר מועמדת למפכ"לות, ולטפח אותה. החלל שנשאר היכן שהייתה אהובה תומר חייב להתמלא, הן לזכרה והן למען עתידנו.

דוקטרינת הש.ג. – גרסת הילדים

תנו להם סולם

פוסט זה פורסם בקטגוריה אחרי מות, חברה, פמיניזם, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על הלכה לנו מפכ"לית

 1. לא היכרתי. ראיתי רק עשרים שניות של נחישות חסרת התנשאות לפני שהיא דהרה אל הלהבות, ברגע מכונן שהפריד את הטסטוסטרון מהגבורה בישראל.
  אני מקווה שאנו קרובים לרגע שינוי מפכ"לית לא תהה יותר עניין מגדרי.
  אבל בהערת אגב אני לא אוהב שוטרים אבל יותר ויותר בזמן האחרון אני נתקל בשוטרים שמחזירים לי את האמונה בכך שיש סיכוי בארץ הזאת. היא כנראה היתה כזאת על פי כל מי שהכירה.  בימים האחרונים אני נמצא עם קצין משטרה שממלא את תפקידו תוך גילוי יעילות רגישות ואנושיות בלתי ניתנת לתאור.
  לפני כחצי שנה בילתי ערב בתחנת משטרה בתל אביב שכל הנמצאים בה מהמפקד ועד היומנאי העסיקו את עצמם בטיפול בעובדת זרה שהיא שב"חית שהתלוננה על אלימות מצד שכנה. וכל מטרתם היתה לשמור על זכויותיה ונמנעים  מלקרא לקלגסי עוז ממשטרת ההגירה. בסוף הם מצאו פיתרון יצרתי שכלל הרבה עבודה מצידם וגם הוגשה תלונה וגם הם לא קראו למשטרת ההגירה. אני מתחיל לחשוב שהמשטרה היום בישראל לפחות בחלקים שלה קיימת תרבות אירגונית הראויה להערצה.
  בקשר לאהובה תומר יהה זיכרה ברוך אני רק מקווה שנזכור לעשות את החשבון עם מי שצריך.

  אהבתי

 2. מה שמעניין, זה שהלינק בפייסבוק יצר דיון של ממש ומשמעותי וכאן לא.

  לגבי משטרת ישראל ככלל, חובת ההוכחה היא עליהם. ככל שיש דוגמאות הירואיות מהשריפה האחרונה – משקלן בטל בשישים. רמת המשטרה והשוטרים בכל הפרמטרים החשובים: מקוגניציה, דרך ערכים, הומאניות, תפיסת אחריות התפקיד, שליחות, מחוייבות לחוק ועוד – היא על הקרשים. לכן דווקא אהובה תומר יכולה היתה להוות בשורה, תקווה לשינוי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s