בזכות האמונה באדם

שער הכניסה לחוות השומר - בסיס הטירונות של נערי רפול

רפול VS גלנט…

בזכות האמונה בכסף: הבית של גלנט, 2011

בינואר 1980 התגייסתי לצה"ל וביליתי את מרב שירותי כמדריכת מקצועות חש"ן בג'וליס – אז בסיס ההדרכה של חיל השריון. מעת לעת, לקראת מסדר סיום קורס זה או אחר, היה מגיע הרמטכ"ל לביקור בבסיס. "הסוס הלבן" – הרס"ר האגדי של ג'וליס – היה מלווה אותו בסיורו בבסיס, כולו חשיבות וזקיפות גו מוגזמת. מדי פעם ראינו את רפול רוכן להרים פיסת לכלוך מקרוסקופית מהרצפה, ובאימון אחד בצאלים אף ראינו אותו אוסף תרמילים. לא היה לי שום ספק ששום תרמיל עלוב לא יגיע להיות מאפרה פרטית קטנה במכונית הרמטכ"ל וכל פיסת לכלוך שאסף תגיע למצבור האשפה הצבאי ולא לזה של רפול עצמו בתל עדשים. למעשה, המחשבה אפילו לא חלפה במוחי ולו לשבריר שנייה. אין ספק זה אין ספק.

אם לקפוץ 30 שנה קדימה, הרי שמסכת השקרים המתמשכת של קברניטי צה"ל מאז, הכשירה את הקרקע (או שמא – הרעילה את הקרקע?) לכל סוג של שקר. זה כמו אצל רוצחים – אכפת לך בפעם הראשונה. אחר כך נוצרת קהות חושים שמאפשרת את השאר. דיטאצ'מנט, נתק. משקרי מלחמת לבנון הראשונה ועד לשקרי מלחמת עזה האחרונה, דרך התעללות אישית לגמרי של חיילים בפלשתינאים לאורך שנות הכיבוש ועד שהגענו להכשרת השרצים של שנות האלפיים: צ'ייני והחשפניות, תא"ל צ'יקו תמיר שנתן לבנו בן ה- 14 לנהוג ברכב צבאי ותא"ל פארס שחיפה על אשתו שעשתה תאונה ברכב כזה, בועז הרפז והזיופים ושורה מרשימה של קצינים וחיילים שנשפטו על עבירות שונות – בין השאר ביזה במרמרה וגניבה אקדח מארון הרמטכ"ל. ועוד לא דיברנו על משפחת שרון.

אז מה אתם רוצים מגלנט?

בעוד שלוש ומשהו שנים אמור בני הבכור להתגייס לצה"ל. אם יהיה לו ולנו מזל זה יקרה בתום תקופת כהונתו של גלנט ובתחילת זו של השקרן הבא, שאני מקווה שיהיה לפחות צנוע מקודמו. אמי האמינה לרפול – למרות שהוא ממש לא היה מהמחנה שלה. אני לא מאמינה לגלנט, ולא משנה לאיזה מחנה הוא שייך.

כמה הערות לסדר:

1. חוסר טעם

כשמתייחסים לחוסר הטעם המשווע של גלנט, לא מתייחסים דווקא לבית הפומפוזי, המכוער והצעקני שבנה, אלא לסוגיית המידתיות. היעדר שיקול הדעת המידתי מפחיד אותי, וכבר הוכיח את עצמו כמסוכן במלחמה האחרונה בעזה, שנוהלה הרבה מעבר למידה. כתבתי על זה אז (קישורים בהמשך) ונראה לי שלמרבה הצער – יהיה לי גם מה לכתוב בהמשך.

2. שוויון בפני החוק

מה יקרה לי אם ארד לגינת הבית המשותף שאני גרה בו ברעננה ואשתול עצי זית על המדשאה בחזית? זו שאלה שעלתה לא מעט לאחרונה. היא נשארת ללא מענה משום שהיא שאלה רטורית. התשובה ברורה.

3. שוויון בפני הסטנדרטים הגבוהים שמעמיד צה"ל לקציניו

תא"ל פארס ותא"ל תמיר כשלו. אולי כשל נקודתי, אולי לא. מה שבטוח – לא משהו שחורג מן המידתיות באופן בו חורגים הטירה הביזנטית ומטע הזיתים הגנוב או השבילים הגנובים של גלנט. הרמטכ"ל העיף אותם מצה"ל בבעיטה. אין עבירה שהיא קטנה ושניתן למחול עליה – הם הרי הדוגמא לחיילים. אז מה המסקנה שיסיקו קציני העתיד ממינויו המסתמן של גלנט? שאם כבר לעבור עבירות, אז בגדול? כי מי שרק נותן לאשתו לנהוג בשכונה בג'יפ הצבאי נדפק, אז שווה כבר לגנוב את הג'יפ ולא סתם לתת לאשתך לנהוג בו?

נראה שזה המסר.

4. אחריות אישית

מה שקרה מאז ועד היום הוא שעברנו מאחריות אישית גם לתרמיל ריק באדמה ולחתיכת אשפה מזערית, להיעדר אחריות אישית גם בנושאי חברה, ערכים וחוק. כוונתי למבקר, שגילגל את תפוח האדמה החם הזה לפתחו של היועמ"ש. היעדר אחריות אישית, משמעו הנצחת השחיתות השלטונית.

קישורים קודמים:

כמה ילדים פלשתינים צריך להרוג כדי להיות רמטכ"ל? 15.7.2009

לבנה שטרן את מגעילה אותי (מאותה תקופה)

גוף לא אמין (על מסמך גלנט)

גבעת גלנט אינה עונה (מאוגוסט האחרון)


פוסט זה פורסם בקטגוריה אקטואליה, ביטחון, חוק, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

29 תגובות על בזכות האמונה באדם

 1. אהבתי את הקישור בין חוסר המידתיות בבית לחוסר המידתיות בתגובה הצבאית. ראוותנות כעיקרון מנחה.

  אהבתי

 2. AlMuaddib הגיב:

  מזל שלא היית חיילת תחת האלוף דיין, למשל.

  היו מושחתים יותר כבר בעבר.

  היו ויש מנקרי עיניים אחרים.

  מה שקורה במושבים מול מנהל מקרקעי ישראל, מעמיד בצל אפילו את העיריות והרשויות הכי מבולגנות.

  אני לא חסיד של גלנט, אבל שיקול דעת שגוי בבחירה איזה בית לבנות, זה לא שיקול כיום אם לבחור מישהו כרמטכ"ל או לא.

  זה ודאי לא יותר גרוע מבחירה בהרצוג כשר הרווחה. ראית פעם איך נראה ביתו של בוז'י?

  אהבתי

 3. שים לב שחיברתי בין שיקול הדעת הצבאי והאישי שלו. דפוס מידתי הוא לעולם של האדם עצמו, ולעולם דפוס. ברגע שאתה מזהה אצל אותו אדם את אותה התנהלות ביותר ממקום אחד – זה דפוס ולא החלטה אקראית.
  לגבי הרצוג, את דעתי עליו אתה יודע.

  אהבתי

 4. עדו הגיב:

  אה, אימא שלך האמינה לרפול? ההוא ששיחרר את לדרמן ופינטו שרצחו ערבים מהכלא?  ( יוסי שריד טוען שככשרפול היה בתפקיד בכיר מאד בצבא הייתה הוראה במטכ"ל לא לקבל שום דיווח ממנו לפני שהצליבו עם מקור אחר ואימתו אותו).
  נכון, רפול במובן מסויים היה 'אמין' , אמין כמו איכר מהסוג של פעם שקישקושים בירוקרטיים ודקויות לא מעניינות אותו. אם פינטו רצח ערבים אז נגיד שהוא עשה את זה במהלך מרדף כחלק מקרב ונסגור עניין, את מי זה מעניין שהם היו קשורים? הם ערבים לא? ואם  לדרמן ירה ככה סתם בערבי בעיר העתיקה אז נגיד שהוא הרגיש 'סכנה לחייו' ונשלח אותו הביתה – שיפחדו קצת הערבים האלו, לא נורא.
  וכל זה כמובן רק הפתיח להונאה הגדולה ביותר – מלחמת השולל בלבנון שלא הייתה לה שום הצדקה צבאית אבל יש שם ערבים ולהרוג ערבים זה תמיד טוב אז למי אכפת הסיבה. מלחמה שהוכנה שנתיים מראש לפחות אבל הוצגה כתגובה על התנקשות בשגריר בבריטניה.
  זה בסדר גמור שאת לא מאמינה לגלנט, אולי הגיע כבר הזמן להפסיק להתמוגג מהדורות הקודמים ולראות אותם כפי שהם באמת?

  אהבתי

  • עדו – אני לא מכירה מימין לשמאל אף בעל שררה שלא שחרר רוצחים או עשה משהו דומה. דעותנו על הבון-טון דומות. אבל הוא היה אדם ישר ומצניע לכת שניתן היה להאמין ש- What you see is what you get, כמו למשל בגין ושמיר שגם הם אינם מהמחנה שלי. מה שמגיע-מגיע.
   דרור – ביום שתכתוב משהו שאינו מעלה צחנת פתלתלות ורוע ושרק אתה מבין מה כתבת – מבטיחה לפתוח בקבוק שמפניה בבלוג.
    

   אהבתי

   • דרור בל"ד הגיב:

    ביקשת לקצר אז קיצרתי. הנה הפירוש, גם כן בקצרה:
    "אז מה אתם רוצים מגלנט? בעוד שלוש ומשהו שנים אמור בני הבכור להתגייס לצה"ל". – ציטוט מהדברים שכתבת.
    "כל השאר מיותר" – תגובתי לכל המאמר. לדעתי רק השורה הזו חשובה, כלומר כל השאר מיותר. אם מישהו שולח את הילדים שלו לבצע פשעי מלחמה, אל לו להלין על אחרים שגם עושים כך. תנסי את גדעון לוי, הוא ביטא את דעתי, כמובן שלא בקצרה. גדעון לוי | מהסיבות הלא נכונות
    ואז, כהמשך ישיר למאמרו, קראי את טלי לטוביצקי – יצא המרצע מהשקתדע כל אם עברייה. הנה הפסקה האחרונה:
    תדע מעתה כל אם עברייה-ציונית-גאה: הבן שלך הולך לצבא כדי להרוג פלסטינים, לא כי הם מחבלים, אלא כי הם פלסטינים. הבון טון יישר קו עם הסיסמאות האפלות ביותר שצמחו כאן מאז הוקמה מדינת היהודים. והיד רועדת כשהיא נאלצת להגיע למסקנה המתבקשת – אם מדינת ישראל מנהלת מלחמה עם הפלסטינים באשר הם, כי אז בעיני המדינה כל פלסטיני הוא בן מוות.
     
    אשמח מאד לענות על שאלות נוספות, במקרה שעדיין לא הבנת. לגבי הרוע – לדעתי מי ששולח את הבן שלו לצבא הוא זה המביע רוע. לגבי הצחנה? ישפוט בית המשפט בהאג.

     
     

    אהבתי

    • דרור, כאנרכיסט אתה וודאי יודע שעבור האנרכיסטים – המאבק בכיבוש מצדיק הטרדה מינית של נשים בהפגנות ואף אונס.
     מדינת ישראל היא מדינת חוק וככל שאני לא חוסכת ממנה את ביקורתי – אני אדאג שהיא תישאר כזו. אין בי שום הערכה לאנרכיזם. כלום. אפילו פציפיזם שווה משהו בעיני. אנרכיזם זו אלימות ללא גבולות.
     וילדיי, גם אם לא ילכו לצבא – ישרתו באופן אחר. מי שאינו תורם לסביבתו, על סביבתו להוקיע אותו.

     אהבתי

     • דרור בל"ד הגיב:

      רק לידיעתך. אינני אנרכיסט. אנרכיסטים לא תומכים במפלגה כלשהי. אני כמובן תומך במאבקם נגד החומה,(נראה לי כי גם את), וזאת מבלי להחשב כאנרכיסט מבחינה אידאולוגית.
      אני בעד מדינת חוק ואני בעד ריבון היות ואני לא מאמין באנרכיזם כשיטה. אני טוען כי המדינה הציונית אינה מדינת חוק (כלומר משטרה לא לגיטימי). זו המחלוקת בינינו. אם תשכנעי את ילדיך לא ללכת לצבא (וזה באחריותך, לא באחריותם, היות ואין להם את הבגרות הנפשית להכריע) אקח את כל המילים שלי חזרה ואסיר בפניך את הכובע.

      אהבתי

     • מה שאתה מציע זה אנרכיזם.

      אהבתי

 5. דרור בל"ד הגיב:

  אז מה אתם רוצים מגלנט? בעוד שלוש ומשהו שנים אמור בני הבכור להתגייס לצה"ל.
   
  כל השאר מיותר.

  אהבתי

 6. תמי ארד יוצאת להגנת גלנט. יש אנשים שאני לא מנהלת מולם ויכוח, מתוך כבוד. היא ביניהם. רק אומר שעם דבר אחד בלבד אני מסכימה – הסיפור הזה לא היה צריך להתנהל עכשיו אלא מזמן, לפני בחירת המועמדים לרמטכ"ל.

  אהבתי

 7. מיכאל ז. הגיב:

  ואני לא מבין למה את לא זורקת מילה טובה על זה שסוף סוף יש לנו רמטכ"ל שיודע לבנות יעדים מבוצרים עם חומות, צריחים, תעלות והסוואה טבעית.
  ולא זו בלבד, הוא אפילו מחזיק בחבר אבירים שנחלצים לעזרתו בכל פעם שהוא נקלע לצרה, בעודם תוקפים את אויבי הממלכה.
  האין זה ראוי להערכה?

  אהבתי

 8. AlMuaddib הגיב:

  פעם על אמינות, היו מדיחים מקורס מ"כים.

  יואב, שים כומתה ולך לאהוד ברק בשמאל ימין.

  נגמר.

  הדבר הכואב היחיד, זה שאני חושש שאחד מהשנים יקרה:

  א. הוא יהפוך להיות סוחר נשק/שכיר חרב, כמו קצינים בכירים רבים מדי במיל'

  ב. נמצא אותו בכנסת, במפלגה שתציע לו את האתנן הרב ביותר.

  אהבתי

 9. אסתי סגל הגיב:

  רק בשל הטעם הארכיטקטוני המפליץ שלו אסור לו להיות רמטכ"ל.

  פוסט חשוב ביותר חנה. תודה.

  אהבתי

 10. אני שמח בנפילתו ועוד יותר בנפילתו של אדונו. ואני חושב שהבית בהחלט מראה על חוסר שיקול דעת.
  אבל באמת התורה חנה תאמיני לי את לא מכירה את המטריה הזאת, גם השופטים לא זה פשוט קשקוש. אין מושב וקיבוץ בארץ שהדברים הללו לא נעשים בהם והם לא נחשבים בכלל לקיחת "רכוש הכלל" זה מאבק בין שתי כנופיות של איכרים. בקשר לדרך זה בכלל בדיחה כי במושבים עשרות ומאות דרכים שכאלה. בנו בית? תפתחו לו דרך אחת או שנים אם השכנים הסכימו נגמר הסיפור.
  ובקשר לעיבוד "אדמת הכלל" האדמות הללו במקור היו שיכות למושב לא למנהל . עצם התיחסות  אליהן כ"אדמות ציבור" ו"אדמות מדינה" היא מאד חדשה ויש הגורסים שזה בכלל לא אדמות מדינה. זה אדמות של המשבצת של האגודה ובמשך שנות דור האגודה עשתה עם זה כרצונה. אם האגודה שם ואו אחרים לא היו רוצים הוא לא היה נכנס לס"מ של קרקע.
  האדמות הללו מעובדות תמיד על ידי בעלי נחלות ויש עליהן אין סוף מחלקות וזה בכלל חדשה שהמהנהל בכלל יש לו זכות להגיד מה לעשות איתן. החצר של הבית המשותף שלך זה של דירי הבית . ואם הם מסכימים? את מעבדת אותם. חבר שלי ברעננה עשה גינה שלמה לזכר בנו בחצר של הבית המשותף באישור הבית.
  הבעיה שם זה הסכסוך בין דיירי הרחבה לבין בעלי הנחלות. לדעת בעלי הנחלות האדמות העודפות (מה שנקרא בטעות שטחי ציבור) הן של האגודה ולא של הישוב. הם לא העלו בדעתם שהדיירים בהרחבה יבאו בדרישות לגבי הקרקע הזאת. עד לפני כמה שנים בכלל האדמות הללו היו מוקצות על ידי האגודה לחברים אם תמורת תשלום אם תמורת שירותים. צריך גם לזכור מה הערך הכלכלי של השימוש הזה? הוא פשוט גרושים.
  המנהל התחיל לפקח על זה (ובצורה חלקית ביותר ) רק בתחילת שנות האלפים שעה שסרב לחדש את הסכמי המשבצת של האגודה באם לא יחזירו את האדמות הללו. זה שאלה מאד מעניית האם יש לו זכות לעשות את זה. פשוט יש לו כוח לעשות את זה  באותה בריונות שהוא מפנה את הבדואים בלוד למשל זה בדיוק אותו סיפור.  אני אגיד לך בעדינות שאם היו נוהגים במשובים ובקיבוצים כמו בעיר? זה היה נשאר של האגודה.
  במשך 60 שנים המנהל לא עניין אותו האדמות הללו.המתישבים הגיעו למושבים הללו בהנחה שהאדמות הללו הן של האגודה ולא של המנהל. גלאנט למשל רכש משבצת מהאגודה בתחילת שנות ה90. מה זאת אומרת? האגודה פשוט לקחה חלק מהאדמות "הציבוריות" ושייכה אותן לנחלה ריקה. הם יכלו להמשיך לעשות את זה על כל האדמות ופשוט לא עשו אם זה בגלל שלא באו רוכשים או בגלל שהם רצו להשאיר את זה לאגודה. או בגלל שלא היו להם מכסות יצור בכל מושב זה סיפורים אחרים. אבל זה לא היה של המדינה….
  אם את מצדיקה את התיחסות לאדמות הללו כאדמות המדינה? את צריכה להצדיק את התיחסות של המדינה לאדמות של הבדוואים כאדמות מדינה שלמדינה זכות לגרש אותם. זה אותה בעיה בדיוק.
  אבל כמו שאסתי אמרה? על הבית זה סיבה טובה שלא יהה רמטכ"ל והארוגנטיות שלו גם היא סיבה נהדרת והמינוי שלו. כולם זועקים מסך הרפז אבל שוכחים שכל מילה שהיתה כתובה במסמך הרפז בוצעה על ידי אהוד ברק כאילו שהוא כן כתב אותו….

  אהבתי

  • נובמת, עדי, אם זה מתבצע במושבים אז ניתן להכשיר את השרץ? יש גם מושבים שבהם אין לנשים זכות לבחור או להיבחר. גם שם אתה יכול לומר שאני לא מבינה את המטרייה וככה זה שם מקדמת דנא. אז? אם זה מה שנחשף, הרי שיש ריבוי עבריינים במושבים וצריך לנקות שם את האורוות. אני מבינה מצוין את המטרייה, עדי.

   אהבתי

   • זה לא כלכך פשוט. זה לא עבירה שמתבצעת. ז המקרקעין האלה שהם העודף בכל אגודה היו שיכים לאגודה לא למדינה. אני בהחלט נגוע כאן כי אני משם. אבל אם המדינה היתה רוצה את האדמה הזאת בשנת 1995? היא היתה רוכשת אותה ממושב עמיקם. זאת אומרת ב1995 זה היה של עמיקם ועכשיו זה לא אבל הם אף פעם לא מכרו את זה למדינה.
    אני אגיד לך יותר מזה שהוא רכש את הנחלה ב92? מכרו לו גם את האדמה הזאת. זה שהריבון בא ולוקח בכוח? זה לא עושה את זה צודק. זה בשום פנים ואופן לא שרץ. זה בריונות של המנהל ושל פקידות שמאפשרת להגיד שהוא פלש. הוא פלש למקרקעין הללו בדיוק כמו שבני משפחת אבו עיד "פלשו" למקרקעין בלוד והטיעונים הם אותם טיעונים בשני המקרים.
    זה לא "ככה זה מקדמת דנא" זה היה אחרת ובאו ולקחו את זה ודי בבריונות משפטית יש לציין.
    אגב בהערת אגב בעניין הצבעה לנשים. גם זה כמו כל דבר לא כל כך פשוט. ואת לא מכירה את המטריה. זה שאת שייכת במקרה הזה ל"צד המנצח" והחזק לא עשות אותך צודקת…….אני אומר לך באחריות שבארץ חוץ  ממי שגדל שם לא מבין בכלל את החברה ההיא ואת חוקיה ואת המבנה שלה. מה שבטוח זה שבשלושים שנים האחרונות מדינת ישראל עשתה כל מה שביכולתה לרסק את המבנה הזה שנקרה אגודה חקלאית מושבית. זה שהצליחו לא עושה את זה צודק.
    ההגדרה של גלאנט כ"פולש" היא לא שייכת לשום דבר חוץ מאשר לנסיון הזה של המדינה לרסק בכוח הזרוע את ההמבנה החברתי הזה שהוא אגב אחד הניסויים הכי מענינים שהיו בעולם (זה והקיבוץ) לבנות קהילה חברתית כללית  שיווניות שמבוססת על רצון חופשי. הכשלון הכי גדול דווקא היה בהקצאת המשאבים לנסיון הזה. כי פשוט הנחלות קטנות מדי וחסרות אמצעי יצור מתאימים.

    אהבתי

    • חנה בית הלחמי הגיב:

     עדי, אצא מהרגלי ואתבטא בישירות מוחלטת…: אתה מבלבל במוח. אני מבינה מצויין את המטרייה והצגת העניין כ"קוד המועדון" היא חלק מאותו מנגנון מושחת שאני מגנה כאן. זה לא קוד המועדון אלא עבריינות כוחנית של שכבה הגמונית בעלת המאה, שמישהו שינה להם את החוקים וקשה להם להשלים עם זה. הבנת החברה מעניינת אותי כשלג דאשתקד, זו לא חברה מעניינת או מסקרנת והריקבון מדיף ניחוחות שאני לא צריכה להיות מתוך המועדון כדי לזהות את מקורם. הארגומנטציה שלך נופלת בדיוק על תיאוריית האולד-בויז-קלאב, 1:1.

     אהבתי

     • שום קוד מועדון. שום אולד בויז קלב ושום  שכבה הגמונית בעלת כוח. אתפשוט לא מכירה את המטריה ולא רק את. סתם בריונות שלטונית מהזן הכי גס שיכול להיות ומשמש בעיקר לדיכוי אחרים. ובעיקר בכדי לקפח ערבים. ההפיכה של גלאנט ל"פולש" היא בדיוק מכוח אותן החלטות ווחוקים שבעזרתן מתעללים בערבי ישראל . שום 1:1 אלא סתם בריונות כוחנית רק שאת בצד של החזקים ……

      אהבתי

     • מה שאומר שהבנתי מצויין את העניין. וזה כן קוד המועדון. אחרת לא היית יוצא נגד "הפיכת גלנט לפולש". הוא פולש, וזה שיש עוד מאות כמוהו אינו מכשיר את השרץ, וגם זה שהמועדון מגן על עצמו אינו הופך עבריינות לנורמה.

      אהבתי

     • ממש לא. בדיוק כמו אבו עיד בלוד. בא המנהל למצב קיים ומחליט שמי שהיה פה כדין הופך בהנף החלטה מנהלית לפולש. זה לא פולש זה בריונות מנהלית ומשפטית…..זה אגב ממש מכוח אותן תקנות וחוקים והחלטות מנהל ופסיקות. זה משפטית? אותו סיפור בדיוק.

      אהבתי

     • זה בדיוק הפוך מלוד, ואני תוהה מה לך ולאינטרס החמדני של הפולשים וגנבי האדמות במושבים, שמסתבר – כערך מוסף לפרשת גלנט – שיש רבים מהם. אין ספק שהחמאה מרוחה בצד שלהם. דינם ועניינם הם כאלו של הקיבוצים, וזכורני שהיו לך בעבר כמה מילים רעות לומר על שפיים, למשל.

      אהבתי

     • ישבתי בשבת ב"שיבעה" מלח הארץ מצביעי מרצ תושבי צפון לירקון רופאים ובכירי האומה.  סיפרתי להם על אבו עיד והיה שם קונזנזוס בשולחן "קודם כל שישמרו על החוק"… את בחברה טובה… היה שם אחד קולני במיוחד שהתחיל כל משפט שני שלו ב"אני איש שמאל" שהמליץ לגרש ביום אחד את כל השחורים הללו מהתחנה המרכזיתש הם איום אסטראטגי על המדינה. אכן את בחברה טובה.
       

      אהבתי

     • עדי, אל תדרדר את התגובות למקום לא ענייני כל כך. לא עבורך ולא אצלי.
      אני בהחלט בחברה טובה – של אנשים ישרים ושומרי חוק.

      אהבתי

 11. אגב לא מאות אלא אלפים. ב לדעתי אין אחד שבשלב זה או אחר לא עיבד ככה קרקע. כולל אנשים שחיים כבר עשרות שנים בנחלה שלהם והפכו בהנף החלטה לפולשים…..

  אהבתי

 12. אסנת הגיב:

  חנה שלום, פעם ראשונה "שנפלתי" לאתר, ומאוד שמחה על כך!
  בעינין הפוסט שלעיל, התחלת מהיותך אמא לנער שעתיד להתגייס בעוד כשלוש שנים…לא משנה מי יעמוד בראש הצבא, אבל האם אין לנו מקום כאמהות לפעול נגד גיוסם של ילדינו לצבא שהפך לא מוסרי בעליל ומסרס כל אפשרות לחברה אזרחית תקינה במדינה? אשמח לדעתך

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s