שר בלי טיק

לפני יומיים קבלו הורים לתלמידי חינוך מיוחד בבתיה"ס היסודיים ברחבי הארץ הודעה לקונית לפיה כיתות החינוך המיוחד לא תפתחנה מאחר ותקציבן בוטל ע"י כבוד השר ומנכ"ל משרדו. פחות משבוע לפני תחילת הלימודים נשארו אלפי תלמידים ברחבי הארץ ללא מענה במערכת החינוך, צעד שיביא בהכרח לפיטורי ו/או צמצום משרתן של מאות מורות. כרגיל, את מחיר האידיאולוגיה הימנית משלמים נשים וילדים, מה שאני מניחה שאינו מטריד במיוחד את כבוד (?) השר, שכן יש לזכור שהגישה לפיה נשים וילדים הם מושא ולא נושא, היא אינהרנטית לתפיסת עולם חברתית-כלכלית-לאומית ימנית.

מרכז השלטון המקומי, שגם הוא קבל את הידיעה רק ביום ד' האחרון (24.8.11) דרך המורות בשטח, שקבלו אותה מהמפקחות שקבלו אותה מהמנכ"ל, פנה לקבל את תגובת השר ועד אז לא ממש עושים משהו בעניין. העיתונות שותקת – למעט ידיעה קטנה בשולי העיתון מעריב.

נראה ששר החינוך אינו ממצמץ כשהוא מעביר תקציבים מ- "MUST HAVE" (חינוך מיוחד, מענה לצרכים מיוחדים ולימודי ליבה) לקטגוריית ה- "NICE TO HAVE"'  (טיולי מורשת לקבר יוסף והגברת לימודי ציונות – שאני אישית אוסרת על ילדי להשתתף בהם אם יתקיימו בבתיה"ס בהם הם לומדים, ושיקפצו לי כבוד השר ומורשתו), כשה- NICE מתייחס בעיקר לקבוצת ההתייחסות האידיאולוגית שלו – הקצה ההזוי, על גבול העברינות הלאומנית-דתית והאנרכיזם המשיחי, של חוגי הימין בשטחים. אלו האנשים שהוא עובד אצלם. למראה מבטו הקר, המנוכר והעויין של שר החינוך בהתבוננו על ילדי ישראל, מתעוררים בי געגועים פרוורטיים לחלוטין לטיקים העצבניים של שרון. לפחות שם אפשר היה לחשוד שהיתה פעם נשמה, לפני שנכבשה ע"י האינטרסים הצרים של (למשל) הסחת דעת הקהל משערוריות שלא פורסמו או של שירות מסור ומתרפס לאדוני ההון והאדמה הזרה.

הנושא הגיע לפתחי באימייל שקבלתי מאם לילדה בכתה קטנה:

"…אני פונה אליך בבקשה לעזור לילדים אשר שובצו בכיתות קטנות והיום כרעם ביום בהיר יצאה הודעה שלקראת שנת הלימודים הקרובה אשר צריכה להיפתח עוד כמה ימים לא יפתחו הכיתות הקטנות . לא ברור מאיפה בדיוק יצאה ההודעה ( מראש העיר או משר החינוך). ואם כן יש החלטה כזו מדוע אנו מקבלים הודעה רק שבוע לפני תחילת הלימודים….".

מייל מאם נוספת הועבר אלי בנושא, כתוב באנגלית במקור:

At 13:15 today Friday, I received a phone call from my daughter’s new teacher, advising me that 1) The teacher's meeting with my daughter planned for Monday this week prior to the start of the new school year is now cancelled, and 2) there will be no general meeting of the children (twelve students entering this specific class, in all) prior to the new school year and that 3) she –the teacher – will not be teaching the class due to the fact that apparently funding for this class has been suddenly cancelled. She had no other advice for me and no instruction as to what is to be on the 1st September.

תרגום עיקרי הדברים: היום, יום שישי 26.8 בשעה 13:15 קבלתי טלפון מהמורה של בתי, המודיע כי 1) פגישתה עם בתי ביום ב' הקרוב, לקראת פתיחת השנה, מבוטלת 2) לא יתקיים המפגש המתוכנן לפני תחילת שנה"ל של תלמידי הכתה (12 תלמידים המיועדים לכתה הקטנה)  3) היא – המורה – לא תלמד את הכתה כי המימון לכיתה בוטל במפתיע. אין לה עיצה אחרת עבורי או מידע באשר למתוכנן ל- 1 בספטמבר.

השר גדעון סער סופר את קץ כהונתו לאחור, מאחר וקופת השרצים שלו עולה על גדותיה (אתלה באילנות גבוהים ממקורותינו, כתלמידה טובה של דוקטרינת ה"יהדות לאומנית במקום השכלה" של השר: "סוף גנב לתליה" ו"שקר אין לו רגליים"). אולם זה אינו מנחם את הקורבנות הרבים שהוא דורס בדרך. הם, את הפצע שלהם, כבר חוו. 

אגב, זו לצערי לא הפעם הראשונה שאני כותבת עליו, ואני לא היחידה.

וגם דיון היום בפייסבוק.

פוסט זה פורסם בקטגוריה חברה ופוליטיקה, חינוך, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

70 תגובות על שר בלי טיק

 1. אסתי סגל הגיב:

  אין ספק שהאיש ומנכלו מאוד קונסיסטנטים, ואפשר בהחלט להעביר קו ישר בין הפרטת המכינות הקדם אקדמיות (ובזאת בעצם ביטול האפשרות לאלו שנדחו או נשרו מהמסגרות לעשות תיקון ולהשתלב בחברה הישראלית ובעתידה) לבין סגירת הכיתות לקשיי למידה.

  תענוג. עוד שלב באפרטהייד ההשכלה המבוצע במדינת ישראל.
  דברי ימי המדינה הזאת ירשמו באותיות של אש את שר החינוך סער כמי שהצליח להחריב גם את המעט שנשאר מהתקווה למדינה מערבית, דמוקרטית ומתוקנת.

  אהבתי

  • כל מילה מכה בסלע, ושימי לב שאת רוב הגולשים זה בינתיים לא כל כך מעניין – השר הימר נכון

   אהבתי

   • אסתי סגל הגיב:

    חנה יקירתי,
    עכשיו, בימי מחאה אלו, כשאנחנו מבינים סוף סוף שזו לא רק מגמה (ואנחנו לא מאמינות שוטות בקונספירציות למיניהן) אלא מדיניות מכוונת ושיטתית, אין לנו להתפלא על הצעד הזה (אגב, שימי לב לדבריו של שמשון שושני שבימים של הפרטת המכינות לא טרח להגיע לדיונים בכנסת בנושא).
    מצד שני גם אין לנו להתפלא על כך שלא קמה זעקה עד השמיים כי ממשלת הרשע הזו משיכה בשלה ומכה אותנו כל הזמן בכל צד אפשרי, ושוב אנחנו רצים בין מחאה למחאה לדיווח על דיווח על דיווח וזה פשוט בלתי אפשרי. 

    אהבתי

 2. דודו פלמה הגיב:

  חנה, יופי של מאמר חד, מושחז ומעצבן, שלדאבון לב כולנו לא יזיז מאומה למכונת ההפרטה המשתוללת. קפיטליזם חזירי לא יהפוך עורו מעצמו, צריך להפשיט ממנו אותו בכוח. ואת זה אמורה לעשות בסופו של דבר מחאת האוהלים. אם לא תעשה זאת היא תהפוך להערת שוליים, ואולי יוסי סידר אפילו יעשה על זה סרט.

  אהבתי

  • מחאת האוהלים התחילה כהערת שוליים ותסתיים כהערת שוליים, גם אם לחבורה עם חסכי-תנועת-נוער זה נראה כמו ריגוש ייחודי. GMG. 

   אהבתי

   • עופר דגן הגיב:

    הבנתי שאת לא בעדם כי הם לא יביאו שום תועלת. את יכולה להציע משהו יותר טוב?

    אהבתי

    • הצעתי, נדחה על הסף, ולא רק אני הצעתי. אז נמשיך לפעול בהתמדה סיזיפית כמו שעשינו בעשרות השנים האחרונות, התמדה (בשונה מה"מחהפיכה" הזו) הביאה להישגים מפליגים. 

     אהבתי

   • דוד כרמלי הגיב:

    יש דברים שאין עליהם ויכוח. כמו טעם וריח.
    יש דברים שאין עליהם טעם להתווכח. תנועת המחאה היא אחד מהם. סבלנות. נחיה ונראה.
    אם לא לתמוך לא צריך מיד להקצין ולעכשיל.  לא אהבתי את ה"מחהפיכה".

    אהבתי

 3. איקי בשן הגיב:

  הוא שאמרתי, מדובר בקבורת הרצון ל"שילוב". הרצון ל"שילוב זהו רצון הומאני שיכול להתקיים אך ורק במדינה מערבית מתוקנת. זהו מהלך שנובע מתוך צורך של חברה לחבק אליה גם חוליה גם אל חלשיה ולתת להם גג בקרבה כחלק אינטגלי ממנה. כדי שזה יקרה צריך להתחיל מהינקות לחנך אנשים כדי להגיע להבנה הזאת.אנחנו נמצאים פה במאבק עם קבוצת אנשים שחרטה על דגלה אידאולוגיה הפוכה לגמרי אשר רוצה להתייחס לחלש ולחולה כמו למוקצה מחמס מיאוס ולתת לו רחמים בלבד ונדבה בעוד אנו נלחמים פה על כבוד ומעמד.

  אהבתי

  • אסתי סגל הגיב:

   נכון. זו מדיניות מכוונת שמטרתה הראשית להעביר את נכסי המדינה לכמה ידיים פרטיות וטייקוניות (אותם הם טיפחו בעשור האחרון והעניקו להם מנכסי המדינה כדי להפוך אותם לכאלה – טייקונים).
   כדי להצליח באידיאולוגיה הזו יש לרסק את מדינת הרווחה, ולמנוע מראש אפשרות להשכלה לשכבות רחבות.
   זו לא רק התנכלות לחלשים, אלא יצירה מכוונת של אוכלוסיה מוחלשת שלא תוכל לשנות או להשפיע על המדיניות. 

   אהבתי

   • דוד כרמלי הגיב:

    אני חושב שהפעם לא מדובר בריסוק מדינת הרווחה אלא בריסוק התשתית עליה בנויה המדינה.
    מדינת ישראל עושה הרבה כסף ממכירת קניינים רוחניים. ללא השקעה בחינוך לא יהיה מה למכור.
    זה אולי טוב לטווח הקצר – "אוכלוסיה מוחלשת שלא תוכל לשנות או להשפיע על המדיניות" – אבל זה אסון לטווח הרחוק.   

    אהבתי

    • עופר דגן הגיב:

     הדברים שאתה כותב הם הגיוניים. אך במדינה שלנו אנשים חושבים לטווח הקצר ולא לטווח הארוך (ויש לזה הסבר שקשור למנטליות היהודית ולהיסטוריה שלו, אך לא כאן המקום להרחיב את היריעה).

     מה שקורה הוא, שיש טייקונים שרוצים להרוויח כסף בטווח הקצר, ושריסוק המדינה לא בהכרח (אולי כן ואולי לא) תביא להם נזק. מצד שני ש"ס מעוניינת שיותר אנשים "ייזרקו" אל מתחת לקו העוני כדי שיהיו להם יותר מצביעים. גורמים מסוג זה (קרי ש"ס, הטייקונים ואולי גם עוד גורמים) משפיעים על הממשלה וגורמים לה לנהל מדיניות כזאת.

     אהבתי

     • דוד כרמלי הגיב:

      הכל אמת אבל לא כל הזמן.
      עד לפני כחודש משפט זה "במדינה שלנו אנשים חושבים לטווח הקצר ולא לטווח הארוך" היה אמת חקוקה בסלע. עד…..
      כל אלה שאפשרו לגוזרי הקופונים לעשות עלינו רווחים גדולים לא שמו לב שלאט לאט ציבור שלם  גלש את מתחת לקו החיים. אותו ציבור רק חיכה לגפרור.
      המחאה היא המנוע שישנה את הכוון של ה"טיטניק" שלנו. 
        

      אהבתי

     • עופר דגן הגיב:

      אינשאללה

      אהבתי

 4. אני דווקא חושב שכבוד השר אינו מובן בכלל. שיטת צ'יץ' לסחיטת האוצר מוכרת במישור המוניצפלי מזה שנים. די כמה שנים לקוחים את החוליה הכי חלשה במערכת ומודיעים על סגירתה מטעמים תקציבים (טיפול בנכים או זקנים או עיוורים או אימהות חד הוריות וכדומה) ככה צ'יץ' בנה את הטיילת ואת גני יהושוע. שאיש לא היה נותן לו תקציב בעבורם 0זה לפני שחולדאי הבין שהעיר עצמה כולל החניות שלה ארנונה ודמי השבחה היא פרה חולבת נהדרת ואין כלל צורך לפנות לאוצר לקושש כספים)
  בלי להכיר את פרטי העניין אני משוכנע שכבוד השר הנכבד החליט לסגור את הכיתות שילוב והחינוך המיוחד שבוע לפני תחילת הלימודים וכל זאת בכדי לעורר שערוריה  ציבורית הגונה שתפעיל לחץ על האוצר וכךיקבל כספים נוספים. 
  אבל אליה וקוץ בה? שני דברים דבר ראשון בניגוד לתוכניות שלו ושל הספינולגים שלו הקיץ הזה אינו עונת מלפפונים תקשורתית אוהלים מחאה ומלחמה משקיטים את הסיפור והוא לא עולה לכותרות. חוץ מזה גם את אנשי האוצר לא עשו באצבע והם במקום להיכנס למאבק תקשורתי איתו? פשוט מתעלמים ואומרים לו שיסגור מה הם איכפת להם?
  אגב לדעתי לא יעמוד במבחן בגצ  ההחלטה הזאת שלו . אבל מישהו צריך להרים את הכפפה. 

  אהבתי

  • אסתי סגל הגיב:

   אם היית עוקב אחרי מה שהוא ושושני עושים במערכת החינוך מאז הגיע לתפקיד היית מבין שממש לא מדובר בקונספט שלך.
   יש כאן שיטה, ויש כאן התנהלות מדוייקת שהולכת מנקודה a לנקודה z בלי להסס ובאופן שיטתי. 

   אהבתי

   • יכול להיות שהם באמת רוצים להוציא את זה מבתי הספר הרגילים מטעמים ענינים? אני לא מסכים אבל זה לפחות טענה לגיטמית לדיון.אבל בשום פניפ ואופן לא שבוע לפני תחילת הלימודים. הם רוצים זה הזדמנות טובה להתחיל לדון על ישום ב2014 אחרי פילוט של כמה בתי ספר בספטמבר 2012. ככה פאטא קומפליט שבוע לפני הלימודים? זה ברווז תקציבי שהתחרבש. לדתיים למשל זה קורה עם שעון הקיץ שעסקנים חרדים מדי כמה שנים מוציאים מהבוידם בכל פעם שהם צריכים משהו. בסוף אנחנו נשארים תקועים עם השעון חורף בקיץ כי אף אחד לא מוכן לשלם את האתנן בכדי להוציא את העז.
    אותו דבר כאן הוא התכוון למכור את זה בעבור משהו ואין לו קונים לסחורה שלו. האוצר  אמרו לו? תשאיר את העז בסלון התרגלנו לסרחון…. 

    אהבתי

  • שטויות, אין כאן שום תרגיל. מה שרואים זה מה שיש. 

   אהבתי

   • עופר דגן הגיב:

    השאלות המתבקשות הן: איפה אותם תלמידים ילמדו, והאם זה יעבור מבחן בג"ץ.

    אהבתי

    • אסתי סגל הגיב:

     כתוב. הם יועברו למסגרות הרגילות של הלימוד.

     וכאמור זה לא יעבור מבחן בג"צ כי אי אפשר להגיש עתירה יען כי הדברים לא הועברו בצורה רשמית. העסק מנוהל בצורה מטושטשת בכוונה. 

     "כמו כן, על אף שנותרו עשרה ימים בלבד לפתיחת שנת הלימודים, משרד החינוך לא הודיע על החלטתו באופן רשמי."   

     אהבתי

 5. דודו פלמה הגיב:

  אתה עוכר דין, אז אולי תרים אתה את הכפפה?

  אהבתי

 6. גולדבלט משה הגיב:

  האם ניתן לעיין בהעתקי המסמכים הרלוונטיים ולקבל פרטים יותר קונקרטיים. הזכויות לפי חוק חינוך מיוחד אינן חסד והשר אינו יכול לשלול אותן כאוות נפשו מהיום למחר-ניתן בהחלט לבקש סעד משפטי כל מה שנדרש הוא לקבל את הפרטים הקונקרטיים ואת התיעוד. במקרה פרטי ניתן להגיש עתירה מנהלית ובמקרים אחרים בג"ץ הוא הכתובת

  אהבתי

  • זה נעשה בשושו ולא פורסמו מסמכים. קבלתי אישור לכך שגם סניפי מתי"א ברחבי הארץ קבלו את ההודעה דרך הפיקוח. 

   אהבתי

  • זה מדינוות רבת שנים של הממשלה להחביא זכויות בתוך הררי מסמכים החלטות חלקי החלטות וכדומה. אגב למיטב זכרוני ולא בקתי החוק לשילוב חוקק מזמן ו"עוכב" בעזרת חוק ההסדרים המוכר והחביב היה על זה בגצ זכו בו אבל איך שהוא לא קיימו את זה. אני כאמור לא מכיר טוב את התחום.

   אהבתי

 7. אסתי סגל הגיב:

  ולחיזוק האמירה של משה גולדבלט נאמר במעריב:

  "יש לציין כי ועדות ההשמה פועלות על פי חוק וכי ההחלטות המתקבלות על ידי גורמי המקצוע בהן מחייבות. כמו כן, ההורים קיבלו הודעות לגבי שיבוץ הילדים בכיתות לחינוך מיוחד, כך שלא ברור כיצד יוכל משרד החינוך להגן על החלטה זו בבית המשפט במקרה הצורך."

  ולחיזוק דברייך חנה:

  "כמו כן, על אף שנותרו עשרה ימים בלבד לפתיחת שנת הלימודים, משרד החינוך לא הודיע על החלטתו באופן רשמי."  

  אהבתי

  • פוסט מצויין, תודה.

   אגב, חיפשתי באתר הכנסת ומצאתי שב- 31.8 יש ועדת חינוך מורחבת עם נציגי כל המשרדים והשר. http://www.knesset.gov.il/agenda/heb/vaada.asp?id=59011 
   מציעה להורים למנף את התגובה לסער על ביטול הכיתות הקטנות באמצעות נוכחות מסיבית בוועדה. 

   אהבתי

  • דוד כרמלי הגיב:

   שנאה, שנאת חינם לא תביא גאולה לעולם.
   טועה מי שחושב שעם ביטויים מהסוג של "נו, על רגב לא צריך להכביר מילים. בואו נגיד שאם נכפיל את מנת המשכל שלה בכריזמה, נקבל את תוצאת ההכלאה בין שאול מופז, שימפנזה ואירית רחמים בסיס.".
   הוא לא יקבל לא פרס ולא האזנה אמיתית. ככה יוצרים גרעין מגובש של משוכנעים. גוש אמנם קטן כגרעין קטן אבל גם עקר.
   בויכוח המנאץ והמקלל הוא טועה.

   אהבתי

   • צודק ברם אולם הדרישה להאזין ממש למירי רגב ולדון בהגיגיה הינה גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה ואסורה בכלל על פי התיקון השמיני לחוקת ארה"ב זה מהדבר על ענישה אכזרית וחסרת רחמים. זה כמו לבקש ממשהו להקשיב לשרה נתניהו או לשאול מופז.

    אהבתי

 8. Shunra הגיב:

  שימו לב גם לשילוב של הצעד הזה עם תחילת "עוז לתמורה" – תוכנית שבה בתי ספר מדורגים על פי יכולתם לגרום לכלל התלמידים להגיע להישגים ברמה מסוימת.
  יתר על כן, כלל המורים בבית הספר זוכים (או לא) לבונוס גבוה מאוד *אם* בית הספר עומד בתנאים האלה.

  עכשיו תוקעים את המקל הזה בגלגלים. אני כמעט יכולה לשמוע את משרד החינוך אומר למורים: "רציתם ללמד ולהגיע לתוצאות? יופי. נכניס לכיתות את הילדים שזקוקים להכי הרבה עזרה, ותקדמו גם אותם. מה? לא כל בית הספר הגיע לתוצאות? לא נורא, בשנה הבאה תנסו שוב."

   ועוד מחשבה: שר החינוך חושב, ככל הנראה, שאין שום עתיד למדינת ישראל. אדם שחושב שיש עתיד לא אוכל את החינוך. 

  אהבתי

 9. דודו פלמה הגיב:

  רק בשביל הפרוטוקול "עוז לתמורה בטרם פורענות" שייך ליצחק בן אהרון.

  אהבתי

  • תודה. זה אמנם אוף טופיק לדיון כאן, אבל פסיכולוגיה אבולוציונית היא הפסיכולוגיה של תורת הגזע. אותו רציונל שגרם להיטלר לחסל קשישים, חולים, נכים ופגועי נפש, וליצור חוות אונס והפרייה לגזע העליון. את דעתי על הכותב ועל ה"פסיכולוגיה" שלו כבר אמרתי מזמן. אני מניחה שמאחר והפס' האב' היא מפלטם של המיזוגנים האלימים, שמקבלים אישור בכך לנחיתות נשים והצדק האבולוציוני באונס, היא גם תזכה לפופולריות בחוגים מסויימים במסגרת הבקלש. זה כל ערכה.
   אני שמחה ששמי הוזכר – משמע יש להם ספק ויש להם מורא ממני. מרכיב אבולוציוני חשוב. 

   אהבתי

   • את מתבלבלת בצורה קשה בין מחקר לבין שימוש בו. את הכותב איני מכיר אבל להגיד שפסיכולוגיה אבולציונית היא תחום אסור במחקר זה גרוע בדיוק כמו כל הדברים שאת מטיפה נגדם. למשל אני בטוח שלא תתנגדי לתוצאות של המחקר הפסיכולגי שהראה שהשונות בתוך המינים היא גדולה מהשונות בין המינים. 

    אבל בכלל מחקר צריך להיות מנותק מדיונים ערכיים. אלא צריך להתמודד עם המציאות כפי שהיא משתקפת בתוצאות. אני למשל לא יכול לראות איך מחקר כל שהוא משכנע אותי שאונס הוא דבר חיובי או נסבל בגלל שימצאו שיש קשר בין עוררות מינית לבין אונס. הנחה שהיא די סבירה בעיני היות ואונס הוא אקט אלים שמשתמש באורגנים שמשמשים גם למין כפי למשל שהעובדה  שנאשם באונס יטען לסימני עוררות מינית אצל קורבנו לא תשמש לו עילת הגנה.

    ועדיין המחקר עצמו יכול להיות לגיטימי (יש מנגנויים מסוג הלסינקי וכדומה שנועדו לנער מחקרים הזויים) . המחקר הזה אגב יש משפט של דיסקליימר " למרות זאת, צריך לציין שהקשר בין יום התקיפה למספר התקיפות לא היה מובהק סטטיסטית, כנראה בגלל המדגם הקטן. לא היה שום קשר בין גיל הנשים המותקפות ליום התקיפה, כך שלמרות שרוב המותקפות היו צעירות, הן לא היו בעלות סיכוי גבוה יותר להיות מותקפות בשיא הפוריות מנשים מבוגרות יותר."
    שמעקר את כל הכותרת מתוכנה ואם אזי מראה את מה שיודעים וזה שאונס אינו אקט מיני אלא אקט של אלימות וכך יש להתיחס אליו. כפי אגב שכל המחקרים שמראים שפדופיליה היא מחלה חשוכת מרפא אינם מכשירים את המעשה עצמו. 
    לא הייתי מקדיש תשובה כל כך מפורטת לולא הנראטיב הזה שלך של ALL OR NOTHING פוגע בעיקר בך ובמאבק שאת מובילה בכל כך הצלחה. אחת הבעיות הגדולות באסטרטגית הAON היא שבדרך כל הזמן מנצחים. בדיוק כפי שמהמר שמהמר בכל סיבוב על כל כספו כל עוד הינו מנצח ניראה שהוא מנצח ובגדול? ניראה אחרת  לאחר ההפסד. באסטראטגיה הזאת? אתה חייב לנצח תמיד ואסור לך להפסיד ולו פעם אחת. 

    מדע הוא מדע הוא מדע השאלה האם פסיכולוגיה כמו כלכלה הם מדע אמיתי או הגות היא כבר שאלה אחרת לחלוטין אולם לא יכולה להשאר אך ורק בהתיחס לפסיכולוגיה האבולציונית.  אבל למשל אחת הטענות הגדולות נגד היא העובדה שתהלכים אבולציונים הינם ארוכי טווח ועל כן קשים מאד במדידה. ובאים שורה ארוכה של חוקרים (מתחום האבולציה לא הפסיכולגיה ) ומראים שמסתבר שיש אבולציה לא דראוינסטית שהיא מהירה ביותר, אפילו בתוך לדור אחד.  למשל חווה יבלונקה בספר המדהים שלה אבולציה בארבע ממדים. שזה בעצם מעקר לחלוטין את הביקורת המדעית על פסיכולוגיה אבולציונית והיכולת שלה למדוד שינוים אבולוציונים. זה תחום מחקר חדש מרתק שלדעתי גם בדיעבד לא רק שלא יהא כלי של תורת הגזע אלא בדיוק ההפך. ישנם הבדלים מולדים בין גברים ונשים ובין אנשים ממוצאים שונים ומותר לחקור ולבדוק מה מולד ומה נרכש וכנראה הולכות להיות שם הפתעות ענקיות.

     זה לא אמור להכשיר אף שרץ גזעני או מיזוגני משום סוג ומי שמשתמש בזה לצורך זה היה מוצא מקור אחר בהעדר הפסיכולוגיה האבולוציונית. . 

    אהבתי

    • טל הגיב:

     אם תכיר את הכותב (תגובותיו, יחסו למגיבים, מחיקת תגובות קשות לו
     תוך התנהלות באופן שהוא מבקר ועוד ועד), אני משוכנע שתחשוב אחרת.
     שנית, השם מטעה. אין קשר בין פסיכולוגיה כמו שמכירים לתחום הזה, ואפילו הכותב מאמין בזה.
     בקיצור, הכותב הנ"ל הוא מדגם גרוע מאוד לתחום שכמה שהוא שנוי במחלוקת ובעייתי, איכשהו מר גרינגרוז מצליח לגרום לו להראות יותר רע ממה שהיה.

     אהבתי

 10. Shunra הגיב:

  ועכשיו יש דיווח בטמקא 

  אהבתי

 11. כוחה של המילה הכתובה: בעקבות הפוסט יצר אתי קשר מנהל הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה. קישרתי בינו לבין שתי האמהות המצוטטות כאן. המטרה היא הגשת עתירה. אעקוב ואעדכן. 

  לעוד מישהו היה מה לומר על סייבר-אקטיביזם?  (תשובה למזלזלים הקבועים בכך ש"לא ניתן לעשות כלום מהספה" :-P)

  אהבתי

  • אסתי סגל הגיב:

   מעולה.
   ואפרופו, הרשיני להזכיר לך את המחאה החברתית הגדולה שאת כל כך מזלזלת בה. גם היא תולדה של כל מה שאנחנו כותבים כל הזמן. 

   אהבתי

   • דוד כרמלי הגיב:

    אני משתדל להיות קורקטי. קצת צניעות לא תזיק.
    לגופו של עניין אכן יש לאינטרנט ולנגזרותיו כוח לשנות. כך ראינו כבר גם במדינות ערב. מכאן נובע שחלה על הכותבים חובת הזהירות. כי כולם קוראים ולא כולם לא מכירים את גינוני הכתיבה והנימוס של הכותבים הלא זהירים.

    אני רוצה לקוות שאין לי צורך לחזור על אותם ביטויים שכדאי מאוד לא לחזור עליהם.   

    אהבתי

   • אסתי, אין לה שום קשר (אבולוציוני :)) למה שאנחנו כותבות וכותבים (בין השאר – מאות אנשים שמקדישים את חייהם לצדק חברתי ואת מה שהם שכחו אנשי ה"מחאה" לא ילמדו כנראה לעולם). זו עליבותה – היא מחאת-אווירה של קבוצה שאין לה עבר ולכן לא מסוגלת לייצר עתיד. 

    אהבתי

    • א. צבי הגיב:

     מחאת-אווירה?
     זה יכול באמת לתסכל שמשהי עובדת ועובדת ועובדת על משהו שנים ופתאום באה משהיא ועושה זאת בקלי קלות.

     יתכן והצדק עם כל אלה שכבר מספידים אבל עדיין אין הגוויה מונחת לפניהם. 

     אהבתי

     • אני לא מספידה, כי אין את מה. אומר לזכותי שאמרתי את זה מלכתחילה – שזו אינה מחאה חברתית של כו-לם אלא מחאתו של הגבר הלבן. והנה, שרינו ומנכליהם יודעים את זה היטב, ומבינים את הדינמיקה, כשהם לא ממצמצים בעת פגיעה בנשים וילדים. אף אחד מהמחאה החברתית לא מחה נגד הפגיעה האנושה הזו, כי זו לא המחאה שלהם. 

      אהבתי

     • א. צבי הגיב:

      עם פה חסום קשה לנשום ובטח שלא ניתן להתמודד עם כזה טיעון.

      את רואה צל הרים כהרים. מצד אחד "אין" ומצד שני את כבר מצפה שהכלום שב"אין" יהפוך עולמות בעת פגיעה בנשים ובילדים = אני מניח שכוונתך לכוונה שהייתה לקצץ בתקציב לחינוך המיוחד?
      אני חושב שלולא פחד המחאה לא היו נסוגים כל כך מהר מאותה הכוונה.  

      אהבתי

     • הוא היה נסוג ועוד איך, כפי שנסוג מקיצור החופש הגדול לפני המחאה. אני מציעה להתבונן על המפה הפוליטית הרחבה ומי הכוחות שגוייסו לנושא. 

      אהבתי

     • א. צבי הגיב:

      באווירה אופטימית זאת לא נשאר אלא לאחל לילה טוב לך ולכל בית ישראל

      אהבתי

 12. משרד החינוך
   
   "משרד החינוך פועל וימשיך לפעול להענקת סיוע לתלמידים לקויי למידה", הבהירו, "ובכל מקרה בו תלמיד יזדקק לסיוע מיוחד, הרי שהמשרד יעניק לו את התמיכה הנדרשת. בכנסי המנהלים שערך המשרד בשבוע שעבר נודע למשרד על בעיה בנושא זה באחד המחוזות, אשר תבוא על פתרונה בשבוע הקרוב".
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4114494,00.html
  ניסנו…. לא הצליח הפעם, כנראה .. עוד ניראה.

  אהבתי

 13. עדי, אני מתה על זה שאתה מציג אופוזיציה רק לשם הויכוח. אבל יש לך טעות כבר מהשורה הראשונה – פסיכולוגיה אבולוציונית דוקטרינה שמייצרת "מחקרים" מטעם. מאוד דומה לתיאורית הגזע המקורית. אין ולא יכול להיות בה מחקר, ושינויים אבולוציונים ניתן לבחון רק בתצפית רטרואקטיבית בפולסים של מאות שנים. מחקר ה"מולד" וה"נרכז" הוא מחקר ביולוגי וגנטי, שאין לו קשר ולו מקרי לכל פסיכולוגיה שהיא. 
  הדיסקליימר שמצאת אינו היחידי, המניפסטים שלהם הזויים כמו פשקווילים במאה שערים או נאומים של קדאפי.  

  אהבתי

  • אז אני דבר ראשון מציע שתקראי את הסםפר של חוה יבלונק. לא תוכלי יותר להגיד שתהליכים אבולוציונים נין לבחון בפולסים של מאות שנים. זה היה נכון זה יותר לא נכון ישנם תהליכים אבולציונים שלוקחים לא מאות אלא עשרות אלפי שנים וישנם כאלה שמתרחשים תוך כדי דור אחד.
   לעיתים אני משתובב עם נימוקים לעומתיים. בענין של המחלוקת על הפסיכולגיה האבולציונית אני מכיר את הויכוח. זה לא ויכוח פשוט כי את צודקת בדבר אחד וזה שהרבה גיזענים משתמשים בזה אבל לבוא ולפסול את התחום זה שגיאה גדולה. להפך זה תחום שיכולות לבוא ממנו הפתעות גדולות מפני שהוא די חדש.
   והדיון במולד ובנרכש הוא ליבה של המחלוקת סביב הענף הזה בפסיכולוגיה. יש אגב ענף מקביל בביולוגיה שנקרא נדמה לי ביולוגיה התנהגותית, תחום מרתק שהוא עדיין בחיתוליו וגם בן תחומי שזה מבטיח הרבה הפתעות גם הביקורת מהסוג שאת מביעה (שהיא מגיעה גם מגורמים פוליטי) ך אבל גם מתוך האקדמיה מביאה בסופו של דבר לכך שיש פה פוטנציאל למחקרים מדהימים עם השלכות רוחביות מרתקות. יא אפשר לא לחקור משהו בגללל שמפחדים מהתוצאות. 

   אהבתי

   • שוב (אומר ל א ט): גזענים משתמשים בזה כי גזענים יצרו את זה, והתחום אינו חדש אלא ישן כמו העולם, רק שהם עלו על טרנד מתוחכם יותר. 

    אהבתי

    • את מזכירה ה לי את הסיפור על הילבארט בגטינגן. בתחילת שנות ה30 הילבארט עוד היה בגיטנגן אז המרכז הכי חשוב בעולם למתמטיקה הוא התחיל לשים לב שמרצים נעלמים מסבבו (היה כבר די מבוגר יליד אמצע המאה ה19 ופרסם את רשימת הבעיות שלו ב1900 היה כבר בכיר מתמטיקאי העולם) שאל איפה זה איפה זה אמרו לו הם לא מבינים במתמטיקה נציונאל סוציאליסית. הוא היה בטוח שצוחקים איתו בגלל שהוא זקן. אחר כך גם הוא הבין. פרש ב1932 אבל נשאר בגרמניה נפטר ב1943.

     ין דבר כזה מדע גזעני יש שימוש גזעני במדע. אין פסיכולוגיה גזענית שי פסיכולוגים גזענים זה הבדלש ל יום ולילה.  אנשים שעושים מחקרים לא מוטים יכולים לחקור כל דבר אבל כל דבר כל עוד הם לא עושים בזה שימוש לרעה. זה הלב והמהות של החופש האקדמאי. זה לא במקרה זה המהות . ותמיד אבל תמיד יהו כאלה שינסו להתערב במחקרים כי הם לא מסתדרים עם התוצאות האפשריות שלהם.

     אהבתי

 14. פינגבאק: נכון, זו מחאה מתוכננת. מתוכננת מאוד. | מילים מילים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s