נשים, דעתן קלה

הארץ, העיתון לאנשים חושבים

 

ידיעות, העיתון של המדינה

מעריב, העיתון הנפוץ ביותר במדינה

לא חושבות, לא נפוצות, לא חשובות: סיכום הויז'ואל של כותרות העיתונים הוירטואלים ומדורי דיעות מראה על העלמותן המוחלטת של נשים מהמדורים. זה לא רק ביום כיפור (ולא שלא שאלתי את עצמי אם לרגל קדושת החג חידדו את איסור שירת נשים גם לקולותיהן הכתובים) – מאז עברו שלושת האתרים להצגת קוביית פרצופי הכותבים בדעות, רשמתי לעצמי להגיב על כך. זה עניין יומיומי. האם זה קשור גם לשינוי הגברא בעריכת המדורים (שי גולדן במעריב ואלון עידן בהארץ, שניהם וביחוד זה האחרון לא ידועים כיקירי הפמיניזם)? או שזו סתם התופעה הכי נפוצה במדינה?

העמדה סטריאוטיפית:

בהארץ אונליין ובמעריב NRG אין אף אשה, ב- Ynet יש את סתיו שפיר (בונטון מנצח מיזוגניה) ואימג' של אחת מהנפגעות בענתות (אשה פגועה וחסרת אונים בלי קול ומפוקסלת/לא ניתנת לזיהוי שמי – מנצחת בונטון). אני כבר לא יודעת מה עדיף – הדרה מוחלטת או העמדה ארכיטיפית וסטריאוטיפית כמו זו שנבחרה ע"י עורכי דעות ב- Ynet

אני מניחה שאם ישאלו אותם, הם יאמרו ש"אף אחת לא שלחה מאמר" או "חיפשנו ולא מצאנו"', או "הן לא כותבות על זה".

פוסט זה פורסם בקטגוריה נשים, שוויון, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

31 תגובות על נשים, דעתן קלה

 1. שם (חובה) הגיב:

  זה בדיוק מה שחשבתי כשראיתי את עמוד השער… 

  אהבתי

 2. אישה שכותבת הגיב:

  אני האמת שלחתי פעמיים טורים להארץ והם השיבו פניי ריקם. כמובן שלא ניתן לדעת מה השיקול, אבל יש לי הרגשה שגברים שסירבו לפרסם אותם ימשיכו לשלוח ולשלוח בשיטת המצליח עד שיפורסמו… וכך גם אני.

  אהבתי

 3. אבי הגיב:

  לא הבנתי מה הבעיה עם סתיו שפיר? מדוע היא מייצגת סטריאוטיפיות?

  אהבתי

 4. ואולי במקום להתלונן נתחיל להחרים בבחינת רוצים צדק ולא רוצים צדקה. הרי האתרים הללו בנויים על בסיס כלכלי ואם אינני טועה, לנשים השפעה גדולה על הצריכה של המשפחה וגם ישנן לא מעט רווקות שיש להן זמן לקרוא. מעניין אם נשים היו מסכימות לדבר כזה.

  יכול להיות שהעיתונים והאתרים מעוניינים בקהל דתי או מסורתי שעובר דהוומניזציה נמרצת.

  אהבתי

  • שולמית, שימי לב שהצעתך מיושמת במהלך סיזיפי רב שנתי, כך שלא ממש הוגן לבוא בטענה (במיוחד אצלי, שכותבת – גם באתרים ארציים – ולא שותקת) ש"אולי במקום להתלונן…" וכו'. 
   הסיפא של דבריך יכול להיות חלק מהתמונה, ואולי שינויי הגברא שתרמו לחיזוק התשתית המיזוגנית בעיתונים הנ'ל, שלא סבלה מחסר גם ככה (ממודעות הזנות בהארץ, דרך התפיסה הימנית שמרנית במעריב ועד להיררכיה המאוד פטריארכלית ואגרסיבית בווינט).  

   אהבתי

 5. האמת, לא קראתי אף אחד מאלה.

  אהבתי

 6. תמר המר הגיב:

  מדהים – ומעבר לחובה להיאבק על שוויון בעיתונים האלו, עושה חשק להכניס יותר מוח בעיתוני נשים שבהכללה, מייצגים דימוי מאוד מצומק של חשיבה נשית מפותחת.

  אהבתי

  • עדי בן יעקב הגיב:

   לא מדהים. טריביאלי ומביש. עיתון הארץ בכל יום בשבוע מופיע רק עם גברים במדור הדעות. פעמים בשבוע מרב מיכלאי (שכותבת בדרך כלל את המאמר הכי מבריק וברוב המקרים היחידי ששווה לקרא) ופה ושם נשים אחרות בצורה ספוראדית ברוב המקרים בעניני "נשים" (בית ילדים חינוך הדברים הלא חשובים שאתם מתעסקות איתם שאנחנו מנהלים את העולם) . 
    

   אהבתי

 7. ויק הגיב:

  ובקטן קטן – הודעה על זכיית 3 נשים אפריקאיות בפרס נובל לשלום..

  אהבתי

 8. אסתי סגל הגיב:

  http://velvetunderground.co.il/?p=9557#comment-16810

   זו התגובה האחרונה בשרשור האידיוטי.

  אהבתי

 9. הראשון לציןו הגיב:

  המעניין הוא שאותם נשים שדעתן קלות – מקבלות דעת מוקדם מגברים

  בת מצוה בגיל 12 – בר מצוה בגיל 13

  מענין שאני מתייעץ עם אשתי מספיק בשביל לשבור את הפרשנות הפשוטה למשפט הפותח 

  אהבתי

 10. הראשון לציןו הגיב:

  מצוטט – כן

  הבעיה כאן היא כמעט כמו בכל דבר שמצוטט מההלכה היהודית – ניתוק בין המילים כפי שמובנות לאדם שאינו מכיר את השיח ההלכתי לבין הרציונאל והמשמעות האמיתית של המילים

  אהבתי

  • הבנתי ממה שכתב לי שזה בהשראת הפוסט הזה שלי. קרדיטים זו סוגיה פמיניסטית (כתבתי פעם לפני שנים רבות פוסט בשם זה)

   אהבתי

   • נעמה הגיב:

    לא יודעת מה בהשראת מה. זה כבר הפוסט השני שלו בנושא, והראשון, שבדק את המצב בידיעות, פורסם ב-7 לחודש, שלושה ימים לפני הפוסט הזה שלך.
    גם אני התכוונתי לכתוב על הנושא מאז שגם בהארץ יש תמונות של כותבי מדור הדעות, ולא הספקתי. אז אם הייתי כותבת על זה אחריך הייתי צריכה לתת לך קרדיט כי כתבנו על אותו דבר? מקסימום ללנקק, אם ראיתי את שלך.
    לגופו של עניין, פעם היה מדור פובליציסטיקה. היום יש מדור דעות. דעה יש לכל אחד. אבל לנשים פחות, מסתבר. כפי שהיטבת לנסח בכותרת הקולעת שלך.

    אהבתי

 11. קרן שלום הגיב:

   
  ב 28.04.09 שלחתי את המייל הבא:
  בוקר טוב.
  ברגעים אלו סיימתי לקרוא את הכותרת של העיתון. כשסיימתי לעבור על המאמרים (עמוד 16-17), נוכחתי לדעת כי כל כותבי המאמרים הנם גברים. עשיתי בדיקה: עברתי על כל הכותרת וספרתי את כותבי המאמרים. 34 גברים (+8 במדור הספורט) ו 5 נשים. אני קוראת את עיתון הארץ כבר קרוב ל 10 שנים. זהו העיתון האמין והמעניין ביותר מבחנתי. איך זה ייתכן שבשנת 2009, ביום ההולדת 62 של מדינת ישראל לא יהיה שיויון מגדרי בעיתון? מה שוות כל כתבות החברתיותמגדריותדמוקרטיות אם אתם לא ממשים את השיויון?9.4% מהכתבות בכותרת כתובות ע"י נשים. זה לא מפריע למישהו?!האישה היחידה שמצאתם לה מקום במערכת העיתון היא עורכת הגלריה, ליסה פרץ. יש מבצע של חבר (גבר) מביא חבר?מתי יהיה לזה סוף? שיויון מגדרי הינו חלק בלתי נפרד משינויתיקון חברתי. 
  בברכה,קרן שלום 

  זו התשובה שקיבלתי ב 29.04.09:
  לכבוד:קרן שלום
  באמצעות המייל
   שלום רב,
  תודה על מכתבך. שילוב נשים במערכת  הוא אחד הנושאים המרכזיים על סדר יומי כעורך חדש ב"הארץ", נושא אשר נידון בעיתון שוב ושוב מזה שנים – ללא הצלחה. אגב, בימים אלה עוברת חוקרת מטעם מכללת ספיר על ההיסטוריה והדמוגרפיה של המערכת, כדי להבין כיצד הגענו למצב המתואר בצורה די מדוייקת במכתבך, ואשר אפשר לסכמו במלה אחת: בושה.
  לכן אני יכול לענות במהירות רבה על שאלתך הראשונה — כן, זה מפריע למישהו, ועוד איך.
  ויחד עם זאת, עלי לתקן את הרושם שעלול להיווצר. בתחום ניהול המערכת (להבדיל מכתיבת מאמרים), למשל, המצב הרבה פחות גרוע מהמשתקף בתיבת הקרדיטים. לצידה של עורכת "גלריה" ליסה פרץ מועסקות בעיתון לא מעט נשים בתפקידים בכירים. עורכת המהדורה האנגלית, למשל, אולי התפקיד הבכיר השני בחשיבותו אחרי תפקיד העורך הראשי, היא אשה, שארלוט היילי; ריכוז מערכת החדשות, גם הוא תפקיד בכיר ביותר, נתון בידי שתי נשים; עורכת Haaretz.com, אולי התפקיד החשוב ביותר לעתידנו, היא אשה, שרה מילר; עורכת חלק ב', מהתפקידים הניהוליים היוקרתיים ביותר ב"הארץ", היא אשה, ליטל לוין. עורכת עמודי הדיעות של דה-מארקר היא אשה, מירב ארלוזורוב, ועוד.
  מדוע שילובן של נשים בהנהלת המערכת לא סייע לנו להגיע לשיוויון מגדרי בעיתון? איני יודע. אבל על-פי המחקר המתבצע כאמור בימים אלה, שיעור הנשים בקרב בכירים ומנהלים בעיתון הוא כ-30%, הרבה פחות מהרצוי, אולם טוב יותר מגופים ציבוריים וכלכליים רבים, ולמעשה טוב יותר מאשר בכל חברת תקשורת אחרת בישראל.
  איפה הבעיה אם כן? הבעיה הבוערת ביותר היא בוודאי בקרב הכותבים. בתחום זה נעשו עוד לפני בואי צעדים משמעותיים, וגיוס כוח האדם בעיתון בשנים האחרונות מדבר בעד עצמו: בקרב כתבים צעירים, שיעור הנשים הוא בדיוק 50%.
  אבל אין ספק בשיעור הנשים בקרב בעלי טורים, כותבי מאמרים וכתבים בכירים הוא מזערי. בפורום האדיטוריאלי, המחלקה היוקרתית ביותר לכתבי העיתון, משתתף מזה עשרים שנה אשה אחת, אבירמה גולן. לפני הצטרפותה, ב-1989, לא השתתפה בפורום, המונה תריסר כותבים, ולו אשה אחת.
  עיוות זה משקף בצורה נאמנה עיוות חברתי רב-שנים. בארבע השנים האחרונות שימשה כעורכת עמודי הדיעות של "הארץ" אשה, אולם הדבר לא שיפר כלל את שילובן של נשים בעמוד המאמרים. אני מקווה שהעורך הנכנס, אלוף בן, יצליח בכך יותר. זוהי בכל אופן אחת ממטרותיו המוצהרות.
  אני מודה לך על הזמן שנטלת לכתוב לי, ובוודאי על הזמן שנטלת לקרוא את תשובתי.
   
  בכבוד רב,
  דב אלפון
  עורך "הארץ"
   
   
   
   

  אהבתי

  • טל הגיב:

   אין מה להגיד. דב אלפון בתשובתו…. יצא גבר :-))

   אח אאוץ' די נו.. פראפרזה על דפני ליף.

   אהבתי

  • עדי בן יעקב הגיב:

   לא יאומן כי יסופר……
   טוב אין ספק מדובר בבעיה גנטית. אני הייתי משיב לו מר אלפון נכבד במטוטא ממך בבקשה תמנה איזה אישה קלת דעת ופמינסטית לתפקיד עורכת מדור הדעות? למשל קח את נעמה שענתה פה, או חנה למשל או אפילו גוואלד מישהי אחרת וניראה מה יקרה. אהה יואל מרקוס יעלב? זה באמת בעיה…. מה יוסי שריד עלול לא להסכים לכתוב? זה באמת טרגדיה…

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s