כלב מי שמשחק עם בנות

לאור ההתפתחויות העדכניות בנושא אליצור רעננה וסירובה לקיים משחקים עם קבוצות בהן יש שחקניות, כולל התבטאויות המאמן, החלטתי להעלות טור שלי מהעיר צומת השרון מלפני כחודשיים שהתייחס לנושא.

להלן ההתפתחות האחרונה, כולל דברי מאמן אליצור: "זה כמו שתהיה תחרות בין כלבים ותרצה לשתף בה סוסים. כל אחד צריך להתחרות מול בני מינו. זה שיש איזה הורה משוגע זו לא אחריות שלי".

4.1.2013

ככל שזועזעתי בשבוע שעבר מאירוע ביטול משחק כדורסל ע"י אליצור רעננה לבני 10 מטעמי "איסור נגיעה" ובנסיבות שיפורטו להלן, השבוע הביא מזור לתחושת הזעזוע שלי: הסתבר שזו אינה תחתית המדמנה החברתית, יש נמוכות ממנה. השבוע למשל, התבשרנו ע"י הרב אבינר, מעמודי התווך של הציונות הדתית (אמור לי מי רבניך ואומר לך מי אתה), שיש לדאוג לצניעותן המופלגת של ילדות בנות 3 – כיסוי מלא, גרביים 40 דנייר ומרחק של 10 ס"מ בין הבגד לגוף הילדה – שכן אחרת הן עלולות רחמנה ליצלן להעיר את החשק המיני בקרב הפוגשים בהן. תגובת גולשות ברשתות החברתיות הייתה הצפתן בתמונות "פריצות" שלהן מגיל 3. עם ישראל ייכון הרי על צניעות בנותיו, ועל גפינו החשופים מונח גורל העם כולו. תהיתי, ביני לבין עצמי: אם זה הסיפור הלאומי האמתי, אז בשביל מה הם נלחמים על ההתנחלויות?

על מנת לספר אותו כהלכתו, בחרתי להביא 2 מכתבים: אחד, שקבלתי מאב לשחקנית כדורסל בת 12 וחצי, והשני – ששלחתי ביחד עם עמיתתי עו"ד רוני אלוני סדובניק, יו"ר הועדה לקידום מעמד האשה בלשכת עורכי הדין, לשרת הספורט לימור לבנת.

חשוב לציין שככל שאליצור מנסים להראות חזות של "הכל לפי הספר" – זה אינו משקף את מורכבות התמונה. להלן, לדוגמא, לשון הודעה שקבלתי בימים האחרונים מראש עיריית רעננה, לאחר דיון מולו בנושא: "אנו נגנה את התופעה ונשקול צעדים נוספים". ולהלן המכתבים;

(1)

חנה שלום
שמי א' ובתי נ' בת 12.5 היא שחקנית כדורסל (שם הקבוצה שמור במערכת). מזה שנים אנחנו סובלים מאפליה כזו כנגד נ' ע״י קבוצות אליצור . על פי התקנון לא מספיק להודיע לקבוצת אליצור על השתתפות שחקנית בת, חייבים לקבל את הסכמת הקבוצה. השנה נ' מתמודדת כנגד 4 קבוצות אליצור דהיינו העונה היא תשב בצד 8(!) משחקים, ז״א חצי עונה היא על הספסל ורק בגלל שהיא…בת .
בעבר ניסיתי לשנות אבל ללא הצלחה. חשוב לציין שנ' היא כישרון מיוחד ושחקנית חשובה בקבוצתה…זה לא חשוב לשחקנים, זה לא חשוב למאמן, וזה לא חשוב להוריי השחקנים הדתיים. זה חשוב רק לעסקנים ולמנהלי הקבוצות (של אליצור – חב"ה). הצעתי בעבר שאליצור תיצור ליגה בעבור קבוצות אליצור בלבד תתמודד בינה לבין עצמה ותשחרר אותנו מהחושך הזה .

(2)

לידי כבוד השרה לימור לבנת,
שרת התרבות והספורט,

כפי שבוודאי הגיע לידיעתך, במשחק כדור סל לילדים בני 10 שנערך באלפי מנשה, הגיעה קבוצת אליצור רעננה, שסירבה לעלות למגרש לשחק מכיוון שבקבוצה היריבה של אלפי מנשה הייתה שחקנית–בת אחת.

בתגובה לסירוב לשחק עם קבוצה שיש בה בת, זכתה דווקא אליצור רעננה לניצחון טכני ויתכן שאף תזכה לפיצוי שיושת על קבוצת אלפי מנשה מפאת סירובה של זו להוריד את השחקנית מהמגרש.

על פי תקנון איגוד הכדרוסל מותר לשחק בקבוצות מעורבות עד גיל 14 ובתנאי שהקבוצה המעורבת יידעה את המארגנים שיש בנות בקבוצה.
קבוצת אלפי מנשה יידעה כנדרש מראש את המארגנים ואף הציעה פתרונות שונים שנדחו על הסף מכיוון שלדברי אליצור רעננה חל ילדים בני 10 "איסור נגיעה".
ראוי לציין שחלק ניכר מהשחקנים באליצור רעננה הם בכלל חילונים והיוזמה הפוגענית והמשפילה הינה של מנהלי הקבוצה והמאמן.
כמו כן הסיבה היחידה להדרת הילדה מהמשחק של הקבוצה שהיא חברה בה, היא היותה בת. יש כאן לכאורה עבירה על חוק איסור אפלייה במתן שירותים וכניסה למקומות ציבוריים-2000.

גם מבלי להיצמד לחוקים ותקנות, עצם ההפעלה וההדרה והביזוי של הילדה על רקע היותה בת מקוממת את כולנו דתיים וחילוניים יחדיו.

למותר לציין שהמחאה הרחבה שהתעוררה עקב האירוע כוללת דתיים ודתיות רבים.

אנו פונות אליך כשרת הספורט, וכיו"ר ועדת השרים למעמד האישה לנקוט צעדים חריפים ועונשיים נגד אליצור רעננה ולוודא הרחקת המאמן וכל מי שסייע לו לבטל את המשחק-ולהעמידם לדין משמעתי בהתאחדות הכדורסל המתאימה.

נבקש כי תפעלי לאסור תיקצוב ספורט לקבוצות אשר מדירות נשים וילדות על רקע מגדרי.

ממכתבים שהוקראו באחת מתוכניות הבוקר בערוץ 10 עולה כי מדובר בתופעה מתמשכת ואין זה מקרה יחידי.

אנו מצרפות כאן את נוסח הצעת תיקון לחוק העונשין האוסר הדרת נשים מהמרחב הציבורי-ונבקשך לקדמו בכנסת הקרובה במסלול המהיר הממשלתי באמצעות ועדת שרים לחקיקה.

בכבוד והערכה,
רוני אלוני סדובניק ,יו"ר הועדה למעמד האישה בלשכת עורכי הדין
חנה בית הלחמי פעילה פמיניסטית, סייבר אקטיביסטית

פוסט זה פורסם בקטגוריה ספורט, שוויון, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s