בגידת הח"כיות

היום (22/12/12) החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה לבטל באופן גורף את חוק חזקת הגיל הרך. אם בכנסת הקודמת הייתה תקווה לקצת חמלה סוציאלית, בכנסת הזו – היא נגוזה.

במציאות חברתית-כלכלית-תעסוקתית, בה מוסללות נשים למקצועות בעלי הכנסה נמוכה, פערי שכר בין נשים וגברים עומדים על 35%, עיקר מטלת ההורות נופלת ברוב המכריע של המשפחות בישראל על נשים, בתי הכלא מלאים באלפי אסירים הכלואים בגין אלימות כלפי נשים וילדים, כמאה אלף גברים משתמטים מתשלומי מזונות הילדים, נשים מהוות רוב בין מרוויחי שכר מינימום, עובדי קבלן והעובדים בחלקיות משרה (בשל עומס כפל התפקידים – גם עבודה וגם בית), מרוץ הסמכויות בין בתי המשפט לבין הרבנות מותיר מאות אלפי נשים מופקרות לערכאות גירושין דתיות ושוביניסטיות שעושות ככל שביכולתן לנשל נשים מזכויותיהן, קיימת תלות בין הישגים משפטים לעומק הכיס (הלא עמוק, ביחס לזה של גברים), מוסדות טיפול בגברים אלימים נסגרים והתקצוב למקלטים לנשים מוכות תלוי על בלימה, מערכת הרווחה פועלת באלימות מערכתית קשה ובמדיניות התנכלות שיטתית נגד נשים גרושות (רק בשבוע שעבר פרסמתי ציטוט מצמרר של פק"ס באחת מתכניות הצהריים, שהמאלצת אשה להפגיש את הילדים עם אביהם "גם עם האבא פדופיל") ע"י הנפת שוט הוצאת הילדים מהבית אצל מי שאפשר (נשים גרושות, כמובן), במטרה לתחזק תשתית רחבה של מכסת משרות ותקציבים בהשמה החוץ-ביתית (פנימיות ודירות קלט) – בתוך כל אלו מצאה ועדת השרים לנכון ללכת מהסוף הפיקנטי: לבטל את חוק חזקת הגיל הרך, הקובע כי כשקיים קונפליקט בין ההורים, יישארו ילדים עד גיל 6 בחזקת אמם.

ילדים היו מאז ומתמיד אמצעי לסחטנות גברית בגירושין, לשם השגת ויתורים מפליגים של האם על רכוש וזכויות יסוד כדי להשאיר את הילדים בטיפולה, כשבאופן אירוני – היא ממילא המטפלת העיקרית בהם. היום, הוסרה גדר ההגנה הנמוכה שהעניק החוק לאותן 3-4% של נשים בקצה המוחלש ביותר של תהליכי הגירושין.

ראוי לציין, שמעולם לא נמנע שוויון הורי ע"י המשפט האזרחי בישראל. להיפך – כל זוג שהגיע עם הסכם לבית המשפט, קבל רוח גבית. בית המשפט התערב מאז ומעולם באכיפת משמורת רק במקרים בהם מוצו כל הליכי הגישור בין ההורים ללא הצלחה. שם, נדרשה הגנה לזכויות המשמורת של האם דווקא, הגנה שלא ניתנת יותר ע"י החוק הישראלי.  

אלו שלא פועלים כך, הם בתי הדין הרבניים, הפועלים על פי ההלכה היהודית, ובתי הדין השרעים המוסלמים בהתאמה. מי שנושאים סיסמאות ליברליות בנושאי משמורת, ראוי שיפעלו לביטולם של בתי הדין הדתיים הללו, לפני כל צעד אחר.

להחלטת ועדת השרים היום יש שלש משמעויות שצריכות להטריד כל אשה וכל אדם סביר/ה בישראל:

1. בגידת הח"כיות: חברות הכנסת, שאמורות לייצג את קולנו ואת האינטרסים שלנו, מכרו אותנו בזול לפוליטיקה המערכתית-גברית האלימה מאוד, הפונדמנטליסטית בענייני מגדר, ביניהן: ציפי לבני, שהודתה בפני באופן אישי (ראו היפרלינק) שאינה מבינה כלום בנושא ומאחר והיא זו שהקימה את ועדת שניט – הבטיחה ללמוד מאתנו את הנושא (הבטחה שהיא התכחשה לה, דה פקטו, מיד לאחר בחירתה המחודשת לכנסת), גילה גמליאל, שמלהגת בלי סוף על הקסם המופלא שבשוויון ההורי, זה אף צד במשוואה הזו אינו מתכחש לחשיבותו, רק שהשוויון ההורי אינו פקטור בקיום חוק חזקת הגיל הרך ומופר בגסות עם ביטולו – בהיעדר התייחסות לשאר מרכיבי אי השוויון, מרב מיכאלי  מהאופוזיציה – שמתקרבת בצעדי ענק להכתרתה כחברת הכנסת הבעייתית ביותר לנשים שבחרו בה, כשעניין תמיכתה בביטול רף הגיל בחוק חזקת הגיל הרך, בנימוק של מזעור נזקים (ומי יצר אותם, את הנזקים?), משמעותו התרסקות אישית וכלכלית של עשרות אלפי אמהות מוחלשות, תוך הפרה בוטה של שלום וטובת הילד. ולא נשמע עדיין קולן בנושא של ח"כיות דומיננטיות כדוגמת שלי יחימוביץ, זהבה גלאון, אורלי לוי אבקסיס ואחרות.  

2. כל דאלים גבר: בעוד ארגוני הנשים, כמו שארגוני נשים ממוסדים יודעים להיות, מתפזרות על עשרות תחומי טיפול איזוטרים, הלובי האלים – פיזית, מילולית ותקשורתית – של גברים שפעלו לביטול חוק חזקת הגיל הרך, התמקד כולו במטרה אחת. הם שיבשו דיונים, פינצ'רו צמיגים, הסיתו, השמיצו, ניאצו, השתוללו – והצליחו. כנסת ישראל היא שיירת הילדים המסוממים שצועדים אחרי החלילן מהמלין, זה שמנגן על נבוט ואגרופן מטאפוריים במקום על חליל, ומסמן לכולנו את הדרך אל פי התהום. החברה הישראלית היא חברה אלימה, וכל מרכיבי המשוואה – אותם הגברים הכוחניים, הח"כים שנותנים להם לגיטימציה, הח"כיות שמוכרות זכויות הגנה של נשים תמורת נזיד עדשים אלקטורלי גברי, וארגוני הנשים שמגיבות מעט מדי, מינורי מדי ובדר"כ מאוחר מדי, כדי לא להרגיז יותר מדי את ההגמון – כולם חלק מהשיטה, וחלק מהבק-לאש מהנוראים שידענו.

3. השטחיות המזעזעת: ככה מקבלים החלטות בישראל, כי גילה גמליאל מתלהבת מססמאות שוויון פלקטיות, מרב מיכאלי וציפי לבני יודעות על איזה צד מרוחה החמאה הפוליטית ואף אחת מהן לא מבינה את המחיר שהיא עצמה תשלם על זה – כי הן לא טרחו, או אולי לא מסוגלות, ללמוד חומרים מורכבים כל כך.  למעט קבוצות הגברים הפועלות באלימות ממוקדת להשגת מטרתם, אף אחד ואחת בכנסת לא באמת מבינים את השלכות ההחלטה לבטל את חוק חזקת הגיל הרך על עוני של אמהות, סבל של ילדים, עוני של ילדים ומידת האלימות כלפיהם. זאת למרות שהחלטות דומות כבר התקבלו בעולם המערבי, וזה כבר הספיק לסגת מהן לנוכח כישלונן החרוץ ותוצאותיהן הרות האסון למי שהשינוי נועד לכאורה למענם – הילדים.

ככה מתקבלות גם החלטות אחרות, כלכליות, רווחה, חברתיות, החלטות על תשתיות, החלטות צבאיות, מה-לא.

הרי הדבר הזה קשור קשר בלתי ניתן להתרה, לעניין מבקשי המקלט, אישור סחר בנשים לצורכי פונדקאות, זכויות להט"ב, הגזירות הכלכליות, התנהלותה האלימה של מדינת ישראל בשטחים הכבושים, ועניינים נוספים, שהופכים כל רפובליקת בננות ממוצעת לרף סוציאלי נחשק. בכל מקום בו קיימים פערים מעמדיים כאלו, נשים הן הנרמסות ראשונות מתחת למגף הממוסמר (שוב, מטאפורית) של הפוליטיקה, הגברית מאוד במובנה הפונדמנטליסטי-שמרני, המייצרת את הקיטוב. במקרה זה – מדובר בנשים המוחלשות ביותר ובילדים המוחלשים ביותר. הם שישלמו את מחיר הדיל בין הח"כים. ואל תתבלבלו מהז'רגון הליברלי: ביטול חוק חזקת הגיל הרך מטעמי "שוויון הורי", אישור חוק הפונדקאות מטעמי "הזכות השוויונית להורות", התנחלויות בז'רגון של "זכות אבות", וכיו"ב. כי שיח זכויות האדם בישראל, זכויות אדם של נשים בכללן, מייצג את זכויות ההגמון בלבד.

מה נשאר לעשות? לא הרבה. אישית, לא הופתעתי. הצלחתם של קמפיינים עקביים, נטולי קוים אדומים, אלימים ורוויי ממון, אינה מוטלת בספק. תמיד. כשהבנתי בזמנו, עוד כשהסתבר לי שמסקנות ועדת שניט נכתבו במאמר פרי עטו של שניט כעשור לפני הקמת הוועדה, הבנתי שנרדמנו בשמירה. בשולי הדברים, אתן יכולות להגיע אתנו, ועם פרלמנט נשים והקואליציה למען אמהות וילדים וחלק מארגוני הנשים, לוועדה לקידום מעמד האשה בראשות ח"כ עליזה לביא, ביום ג' הקרוב (24/12), להשמיע קול, לכתוב בדפי הפייסבוק של הח"כים והשרים, לשלוח להם אימיילים.  הלינקים לדפים הללו – בגוף המאמר, היכן שמוזכרים שמותיהם. והדבר הכי גדול שתוכלו לעשות, הוא להצביע מעתה והלאה למפלגות שמאל כלכלי, סוציאל דמוקרטי, שלפחות מתאמץ להתנהל כאילו הזכות שלנו למוגנות ולמימוש זכויות היסוד, מעניינת אותו.

מה עוד?

להתעדכן בפרופיל הפייסבוק של פרופ' אסתר הרצוג, בפרופיל הפייסבוק שלי או בפרלמנט נשים, לקרוא כדי ללמוד את הנושא, ולהגיב, להגיב, להגיב. 

פוסט זה פורסם בקטגוריה נשים, פמיניזם, שוויון, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

7 תגובות על בגידת הח"כיות

 1. הנרי לוי הגיב:

  המאמר לעיל רווי כאב, לא שינאה. לא שיש בזאת כדי לקבוע שיש בו אמת, אך כן שאין בו רוע. לנשים זה כואב כבר 50000 שנה, לנו רק שנה שנתיים. 
  בכל זאת- לא זו הדרך, חנה. כדי שנשים תוכלנה גם הן לקטוף את פירות הידוק החגורה של העשורים האחרונים (הכלכלה של ביבי), צריך לשחרר אותן מן הפעוטות התלויים על פטמותיהן וצוואריהן. גם אם בהתחלה זה כואב, אחר כך זה משתלם. ההיפך מדברייך הוא הקרוב יותר לאמת. הרחוב הישראלי הוא פחות שוביניסטי, הגברים כבר לא יוצאים עם אור ראשון לשדות- וזה כבר כמה עשורים של התפתחות טכנולוגית (גם תקשורת) שמביאים את בשורת הגבר החדש לכל סלון ומשאירים אותנו מכורים לילדים שלנו. לא רק אתן אוהבות לאהוב, ואנחנו כבר לא מתביישים להישכב על הגדר מאהבה לילדים. כן, 3% מהנשים אמנם עלול להיפגע משינוי החוק, אבל זו נבואה ואינני מתכוון לחתום עליה. שוויון וזכות להתפתח ליתר 97% הם חשובים יותר, ויש לתת אמון בבתי המשפט שיידעו לאתר את שלושת האחוזים שלך. 
  כמו שאומרים לפושטי יד- אל תתן להם גרוש, תלמד אותם לעבוד. כך אומר החוק לנשים: יש אוניברסיטה, יש אפלייה מתקנת- לכו ללמוד ולבנות קריירה, ותפסיקו לחלום על כסא נדנדה, מסרגות ומזונות… 

  אהבתי

 2. אסתר הרצוג הגיב:

  מאמר נוקב וחשוב. ובכל זאת הערה: זהבה גלאון כן הביעה את עמדתה נגד שינוי חוק חזקת הגיל הרך. ראו בקישור: http://www.israelhayom.co.il/opinion/142835

  אהבתי

 3. בובה לוי הגיב:

  גברים אלימים!!!!! חמקני מזונות מקומם מאחורי סורג ובריח.
  כל מטרתם אינה טובת הילד אלא ביטול תשלומי מזונות.
  ברור מה במניע הזדוני שלהם.
  מחזקת את ידך ונגעלת מתגובות נשים המחפשות תשומת לב אצל הגברים.
  חברי הכנסת חוששים מהאבות ומעודדיםאלימות בכך שנכנעים להם.
  אמא שגידלה את ילדיה ברחמה היא המסוגלת לגדלן!!!!!
  אבות נוטשים את ילדיהם ולאחר שמופעלים עליהם הליכי הוצל"פ נזכרים לבקש הורות משותפת .
   

  אהבתי

  • רעות הגיב:

   לו הכללה הייתה חטא, מזמן היית יושבת במעצר… 

   אהבתי

  • מישהו הגיב:

   גועל נפש של תגובה.
   "אמא שגידלה את ילדיה ברחמה" – משפט דמגוגי, לכן אתעלם.
   לגבי התחמקות של גברים ממזונות – למה במקרה של משמורת משותפת, גם אם האמא מרוויחה יותר, עדיין רק האב צריך לשלם?
   שוויון בין הורים – גם בחזקת הגיל הרך, וגם בתשלום מזונות. מה יותר טוב מזה לילד והוגן יותר מזה להורים?

   אהבתי

 4. גולדבלט משה הגיב:

  חזקת הגיל הרך אינה נותנת כשלעצמה כוח לנשים בסכסוך גירושין אולי להיפך בניהול נכון של הטקטיקה. ביטולה של החזקה תוך שאנו יודעים כי בפועל האם היא שתזכה ברוב המכריע של המקרים במשמורת דווקא יכול לחזק את כוח המיקוח של האישה.
  מה שמחליש את המיקוח של האישה הם הגורמים האחרים -חולשה בשוק העבודה-טיפול בילדים כחסם קרירה והעובדה שעדיין לגירושין בישראל נדרשת הסכמה
  אגב בדקת מה קורה במדינות המערב בתחום זה?

  אהבתי

 5. רעות הגיב:

  טוב, אז כפי המלצך, קראתי את המאמר שלך, בהמשך לפוסט המתמיה שהעזת לכתוב בקיר הפייסבוק של חברת הכנסת גמליאל; אני החלטתי שלא לשכנע אותך בשום דעה שלי, רק לומר לך, שעצוב לי שיש מהזן שלך עוד כמה, לצערי. אתן ממש הפולסא דנורא של החברה הישראלית, בפרט בשל העובדה שכל המאמר הזה מקטין את מעמד האשה לכדי פצפון, ויותר מכך- אני בושה ונכלמת שהחלטת לדבר בשם כל המין הנשי ו"לקדם" אותנו.. אני ממש לא באותה שורה בה את עומדת, ואף רחוקה ממך, כי אני רואה באנשים בני אדם- לא גברים או נשים.. ללא הבדל דת, גזע ומין. אין במאמר שלך שום משפט המתיימר להראות שטובת הילד מעל לכל. אני מאוד מקווה שילדייך חושבים שונה ממך לפחות בעניין טובת ילדים. ערכי השיוויון ממש לא ניכרו במאמרך- זהו מאמר שיטנה ותו לא. זהו מאמר הסתה כנגד מגדר מסוים, קרי, המגדר הגברי. להזכירך, לולא אביך, אמך לא הייתה יכולה להביאך לעולם. חוסר הכבוד שלך למגדר מסוים קצת מדאיג; את משתמשת במילים גבוהות, אך תכלית בהן- אין? בהצלחה שלך בלמידת עולם הטוב ואהבת חינם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s